Bolsonaro odvolal ministra zdravotnictví

Prezident požaduje zrušení karantény a otevření brazilské ekonomiky. Pracovní místa a ekonomika mají být na prvním místě.

Brazilský prezident Jair Bolsonaro odvolal populárního ministra zdravotnictví Luize Henriqua Mandettu, se kterým se opakovaně střetl kvůli opatřením souvisejícím s pandemií koronaviru v Brazílii. K odvolání došlo minulý čtvrtek, v sobotu byl do úřadu uveden nový ministr.

Mandetta prosazoval karanténní opatření a měl pro svůj přístup podporu. Prezident Bolsonaro opakovaně restriktivní opatření kritizuje, požaduje jejich uvolnění a otevření brazilské ekonomiky. K odvolání ministra zdravotnictví došlo v době, kdy se v Brazílii očekává vyvrcholení pandemie.

Prezident na čtvrteční tiskové konferenci znovu opakoval, že je třeba otevřít brazilskou ekonomiku. Mandettu však veřejně nekritizoval, pouze řekl, že se jednalo o odchod po vzájemné dohodě. Novým ministrem se rozhodl jmenovat onkologa Nelsona Teicha. Teich sice na konferenci řekl, že nehodlá přistoupit k žádným rychlým změnám, protože o viru je zatím k dispozici jen málo informací, zároveň ale prohlásil, že on a prezident jsou „kompletně ve shodě“. „Zdraví a ekonomika se doplňují,“ dodal.

Podle informací televize Al Jazeera lidé v Sao Paulu a Rio de Janeiru proti odchodu Mandetty hlasitě protestovali ze svých balkónů.

Při sobotní inauguraci nového ministra Bolsonaro znovu opakoval svůj požadavek na otevření brazilské ekonomiky s tím, že za případné následky tohoto kroku ponese odpovědnost.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.