Maas v Jeruzalémě: Německo nesouhlasí s anexí Západního břehu

Německý diplomat v Izraeli vyslovil německé i evropské výhrady vůči potenciální anexi částí Západního břehu a zdůraznil, že jde o porušení mezinárodního práva.

Německý ministr zahraničí Heiko Maas při své středeční návštěvě v Jeruzalémě řekl, že Německo a jeho evropští partneři mají „vážné obavy“ ohledně izraelského plánu na anexi částí Západního břehu Jordánu.

Maas byl první vysoce postavený evropský politik na návštěvě v Izraeli od začátku koronavirové pandemie. Přivezl do Izraele vzkaz znepokojení, který potom zopakoval v sousedním Jordánsku. Německý šéfdiplomat zdůraznil „naše [německé a evropské] upřímné a vážné obavy z možných důsledků takového kroku.“

„Společně s Evropskou unií věříme, že anexe by nebyla v souladu s mezinárodním právem,“ dodal dále Maas na tiskové konferenci po jednání s ministryní zahraničí Izraele Gabi Ashkenaziovou. Maas také podpořil návrat diskuse o „řešení dvou států“ (tj. vznik palestinského státu).

Evropská unie se ale zatím nedohodla na tom, jak by na případnou anexi reagovala a zda by to znamenalo zavedení sankcí proti Izraeli. Ashkenaziová na konferenci ale zdůraznila, že plán anexe je součástí Trumpovy iniciativy a že bude proveden odpovědně a v plné koordinaci s USA. Izrael přitom bude i nadále dodržovat existující i budoucí mírové dohody a strategické zájmy.

Německo má vůči anexi výhrady podobně jako sousední Jordánsko. Nicméně EU se jako celek na odvetných opatřeních nedohodla. Izrael je přitom velkým obchodním partnerem EU, vzájemný obchod činil v roce 2019 30 miliard eur. Sankce vyžadují jednohlasnou podporu 27 členských států. Některé země EU by mohly uznat nezávislost palestinského státu, ale Německo k nim podle informací z Izraele nepatří. Mezi země, které podporují dvoustátní řešení, patří také Francie.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.