Německá sociální demokracie tvrdí, že USA aktivně sabotují Evropu

USA neustále vyhrožují sankcemi, tentokrát je chtějí uvalit na firmy, zapojené do stavby plynovodu Severní proud 2. Celá věc ale může mít právní dohru.

Nejnovější výhrůžka sankcemi vůči firmám, které se účastní projektu Severní proud 2, vyvolala velmi silnou reakci v německém Bundestagu, píše německý deník Die Welt.

Zástupce SPD uvedl, že USA eskalují nebezpečným způsobem transatlantickém vztahy a ohrožují politické i ekonomické vztahy mezi Německem, Evropou a USA.

Zástupci hned tří amerických ministerstev zesílili tlak na německé i evropské firmy, které se účastní projektu Severní proud. Zástupci firem byli „pozváni na kobereček“ k individuálním rozhovorům, kde jim bylo vyhrožováno značnými sankcemi.

Ministr zahraničí USA Mike Pompeo rozšířil a zpřísnil sankční zákon. Existuje zákon USA zvaný CAATSA neboli Countering America´s Adversaries throught Sanctions Act. V něm je jasně stanoven cíl zabránit dostavbě Severní proud 2. Plynovod je ovšem z 96 % hotov.

USA tvrdí, že Severní proud vede Evropu ke strategicky nevýhodné závislosti na ruských energetických dodávkách. Němečtí i evropští zástupci energetiky toto naprosto odmítají.

Politik  a šéf parlamentní frakce německé sociální demokracie, Carsten Schneider, tvrdí, že jde o neskrytě vyslovené výhrůžky, které nejsou ničím jiným než aktivní sabotáží základních energetických zájmů Evropy.

Šéf frakce Schneider vyzval německou vládu, aby využila německého předsednictví v EU a posílila „odolnost Evropy vůči sankcím.“ „Je nemožné, aby Německo a Evropa, která je světově největším vnitřním trhem, se sebou nechaly zacházet jako s nějakými vazaly,“ zaznělo dále.

Schneider přímo žádá inteligentní protiopatření, která poškodí americké exportéry. Navíc je potřeba vymyslet, jak podpořit evropské firmy, kterým je vyhrožováno. Například jim pomoci bránit se u amerických soudů proti nezákonným krokům americké administrativy.

Schneider se domnívá, že za tím vším vyhrožováním je americký zájem dodávat do Evropy jejich zkapalnělý zemní plny.  Američané podle něj chtějí využít i „associated gas“, tedy plyn jako vedlejší produkt při těžbě ropy, který má na americkém trhu malou hodnotu. Jenže americké LNG to má kvůli cenám za dopravu velice těžké, protože cenově lépe je na tom ruský plyn dodávaný plynovody.

Schneider dále požaduje, aby Evropa sebevědomě reagovala na americkou politiku, která je destruktivní a je vedena jen vlastními zájmy USA. Upozorňuje, že i americká ekonomika je v řadě strategických oborech závislá na know-how a produktech evropských firem.

Je otázkou, jak by se americké soudy postavily vůči extrateritoriálním sankcím. Nicméně  jeden z oslovených německých právníků se domnívá, že firmy se sídlem v Německu by nebyly zcela bez šance.

Články zveřejněné v rubrice Trendy nemusejí vyjadřovat názor redakce.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.