Turecko se opřelo do Macrona. Má mít koloniální reflexy

Francouzský prezident silně kritizoval Turecko, které podle něj „už není partnerem“ Evropské unie.

Turecko ostře kritizovalo francouzského prezidenta Emmanuela Macrona. Nazvalo nejnovější Macronovy výroky na adresu Ankary a její role v krizi ve východním Středomoří za „arogantní“ a pronesené s „koloniální reflexí“. Informovala Al Jazeera.

Turecké ministerstvo zahraničí ve vyjádření, které publikovalo ve čtvrtek 10. září, tvrdí, že Macron ohrožuje zájmy Evropské unie svým „individuálním a nacionalistickým postojem“. V prohlášení dále stojí, že Macron pedanticky poučuje se svými „starými koloniálními úvahami“.

Jednalo se o reakci na protiturecká slova Macrona v kontextu jednání s řeckým premiérem Kyriakisem Mitsotakisem. Oba politici se účastní summitu MED7 na Korsice.

Macron řekl, že by EU měla mít „jednotný a jasný hlas“ v rámci své politiky vůči Turecku. Dále řekl, že Turecko „už není partnerem“ ve světle jeho chování ve Středomoří a v Libyi. Francouzský prezident potom volal po „jasném a pevném“ přístupu EU k tureckému prezidentovi a jeho „nepřijatelnému chování“. Předmětem napětí ve východním Středomoří jsou plynová a ropná naleziště a územní spory mezi Tureckem na jedné straně a Řeckem a Kyprem na straně druhé. V posledních měsících došlo k militarizaci sporu, což zvyšuje rizika vzniku konfliktu díky vysoké koncentraci válečných lodí v oblasti. Řecký premiér Mitsotakis volá po zavedení sankcí EU proti Turecku. Dialog s Tureckem podmiňuje stažením vojenských sil z oblasti východního Středomoří.

Psali jsme:

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.