Co bude dál po tureckém ANO?, ptají se v Německu u výsledků referenda

ARD Tagesschau. „Lidé, kteří žijí ve svobodě, si přejí pro lid v Turecku autokracii“: asi dvě třetiny voličů v Německu se vyslovili pro prezidentský systém. A turecká komunita je ustaraná – zdůrazňuje ale aktivitu tábora, který hlasoval NE, píše německá televize ARD.

Troubení aut bylo jedním ze znamení oslav příznivců Erdogana v Německu. 63,1 % odevzdaných hlasů znamenalo ANO. Téměř dvě třetiny hlasujících se tím pádem vyslovili pro prezidentský systém, který moc prezidenta v budoucnosti silně rozšíří. A je to podstatně lepší výsledek pro Erdogana než v samotném Turecku.

Šéf Zelených Cem Özdemir má očividně starosti. Požaduje, aby se tito lidé jasně přihlásili k ústavě. “Rozkol mezi srdcem a rozumem u Turků a lidí s tureckým původem musí být konečně vnímán,” uvedl Özdemir. Je potřeba do budoucna trvat na tom, aby ti, kteří v Německu žijí, stáli pevně oběma nohama na půdě ústavy, a nejen konečky prstů. Volební výsledek ukázal zblízka zanedbání integrační politiky,“ uvedl Özdemir.

Turecká obec v Německu se zdá být také ustaraná. “My – tedy strany a organizace – musíme výsledek přesně analyzovat a najít cesty, jak dosáhnout k lidem, kteří žijí v Německu ve svobodě, ale pro lidi v Turecku si přejí autokracii,” uvedl Gökay Sofuoglu.

Sofuoglu chce ovšem zdůraznit vliv táboru NE. „Vysoký počet hlasů NE nelze podceňovat, když se zváží, za jakých okolností byl veden volební boj.“ I když byla opozice denuncována jako zrádci vlasti, jsou lidé rozhodnuti, „postavit se proti autokracii.“ Polarizující požadavky jako odstranění dvojitého občanství „nejsou žádné dobré náznaky.“

Je potřeba se také podrobněji podívat na to, kolik německých Turků skutečně hlasovalo pro změnu ústavy. Výpočet provedl zástupce CDU Ruprecht Polenz. „3,5 milionu lidí tureckého původu, 1,5 milionů z toho mají turecký pas a mají volební právo. Z toho byla 50 % volební účast, tedy 750 000 a z toho asi 60 % hlasovalo pro Erdogana. Tedy z 3,5 milionů lidí jich je pro Erdogana asi 450 000, tedy asi 13 %. Tedy hovořit hned o tom, že integrace Turků selhala, neodpovídá realitě,“ uvedl Polenz.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.