Antisemitismus tématem volebního klání ve Francii

AP. Antisemitismus se stal dalším tématem volebního souboje mezi Emmanuelem Macronem a Marine Le Penovou. Ve svém čtvrtečním televizním vystoupení Macron řekl, že na Le Penové straně Národní fronta nadále zůstává skvrna antisemitismu a rasismu. V hledáčku Macrona se ocitl nynější dočasný předseda Národní fronty Jean-Francois Jalkh. Le Penová se totiž postu po oznámení výsledků prvního kola vzdala.

Jalkh, který po Le Penové vedení strany přebral, se dostal do centra mediální kritiky díky rozhovoru z roku 2000, kde měl projevit pochybnosti o tom, že nacistické plynové komory existovaly.

Podle slov místopředsedy Národní fronty Jalkh z čela strany a v reakci na tyto informace odstoupí. Popírání Holocaustu je ve Francii zločin. Nicméně vedle toho Jalkh navíc čelí vyšetřování z nelegálního financování strany, a to spolu s dalšími sedmi obviněnými.

Centristický kandidát Macron mezitím situaci využil a navštívil městečko Oradour-sur-Glane, kde došlo před 70 lety k největšímu nacistickému masakru ve Francii. Obvinil Le Penovou, že chce zničit Francii postavenou na hodnotách Národní rady odporu a na evropském projektu.

V pátečních novinách se také objevila jeho další kritika protikandidátky. Jak řekl, navštívit místo jako je Oradour má význam zvláště v době, kdy čelí “kandidátce, která opakuje to, co řekla v Vel d’Hiv a která je  vědomou a přímou dědičkou někoho, kdo popírá Holocaust.” Mířil tak na Marinina otce Jean-Marie Le Pena, který opakovaně Holocaust popíral.

Le Penová během dubna pronesla vyjádření které zpochybnilo odpovědnost francouzského státu za deportace židů za druhé světové války ve vztahu ke stadion Vel d’Hiv, odkud byly transportovány tisíce židů do koncentračních táborů.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.