Evropský summit schválil vyjednávací postoj vůči Brexitu

Financial Times. Lídři Evropské unie vyslali varování kvůli „zcela nerealistickým“ očekáváním Theresy Mayové k obchodní dohodě.

Evropští lídři varovali Theresu Mayovou ohledně jejích „zcela nereálných“ očekáváních o rychlé obchodní dohodě. Britská premiérka již dříve podotkla, že jakákoliv platba za odchod z EU by prošla před rokem 2019 jen tehdy, kdyby byla doprovázena plnohodnotnou obchodní dohodou.

Tuto sobotu přijali evropští představitelé relativně tvrdé směrnice jednání. A ty nevidí žádnou možnost obchodní dohody s Velkou Británií před rokem 2019 a stanovují „postupný proces“, požadující pokrok ohledně finančních závazků a práv občanů, než začnou jednání o budoucích vztazích.

Na britské straně zřejmě převládá jak optimismus o rychlém jednání, tak také o rychlosti „rozvodu.“ 
Mayová se domnívá, že pokrok ohledně práv občanů a účtu za odchod může být jasnější již na konci června, evropští diplomaté za pravděpodobnější považují podzim, či prosinec.

Nizozemský premiér Rutte byl v menšině, když tvrdil, že je možné začít startovní rozhovory rychle. Podle něj je důležité mít rychle dohodu ohledně irské hranice a účtu za odchod. A také ohledně práv občanů. A pak by bylo možné rychle přejít k obchodu.

Jenže další členové byli nekompromisní. Německo a Francie zvýšily nároky ohledně finančního vyrovnání.

Belgický premiér varoval, že se Londýn jistě pokusí dostat členy do pasti a rozdělit je.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.