Klimatická krize podkopává dlouhodobé zemědělské postupy, což je hrozba pro narůstající světovou populaci.
Spojené arabské emiráty a USA s podporou Spojeného království, Brazílie, Dánska, Izraele, Singapuru, Austrálie a Uruguaye oznámily na summitu lídrů o klimatu, který 23. dubna 2021 uspořádal prezident Biden, ustanovení „Zemědělské inovační mise pro klima“ (Agriculture Innovation Mission for Climate). Jejím cílem je v příštích pěti letech zvýšit a urychlit celosvětové inovace v zemědělství, aby se řešila změna klimatu.
Dánský vyslanec pro SAE a Katar Franz-Michael S. Mellbin poukázal na to, že zemědělství je pro svět kriticky důležitým odvětvím a že je zapotřebí více inovací, aby se podařilo úspěšně vybalancovat obtížné propojení mezi změnou klimatu, potravinovou bezpečností a udržitelností.
Rostoucí světová populace je stále více závislá na zranitelné produkci potravin, protože klimatická krize podkopává dlouhodobé zemědělské postupy – hrozí, že toto odvětví poškodí a miliony lidí zůstanou v chudobě. Ke zlepšení potravinové bezpečnosti a podpoře hospodářského růstu jsou naléhavě zapotřebí inovativní technologie a přístupy, které jsou šetrné ke klimatu.
Program AIM for Climate se bude zabývat hlavními výzvami souvisejícími se zemědělským odvětvím a změnou klimatu, včetně emisí, zabezpečení potravin a vody. Toto odvětví je v současnosti zodpovědné za 24 % všech emisí skleníkových plynů a vzhledem k tomu, že světová populace stále roste, mohou inovace v oblasti efektivních a produktivních zemědělských technik snížit dopady tohoto odvětví na životní prostředí, zvýšit dostupnost zdravých potravin a vytvořit nové ekonomické příležitosti, dovednosti a pracovní místa.
Psali jsme:
- Emiráty chtějí stát v čele inovací v zemědělství
- 155 milionů lidí zažívá vážnou potravinovou nejistotu
- OSN: Světové ceny potravin v letošním roce dál rostou
- Maso z laboratoře: kdysi utopie, dnes realita se slibnou budoucností
- Ovoce budou sbírat létající drony
- Robotizace zemědělství zažívá boom