Jak ukazují data, značná část zeměkoule je stále zmítána nějakou formou konfliktu.
8. května 2021 uplynulo 76 let od konce druhé světové války v Evropě. Zatímco konflikt, který si na evropské půdě vyžádal miliony obětí, je pevně zapsán v análech dějin, konflikt na východě kontinentu je stále drsnou realitou současnosti. Ukrajinská krize, která pustoší oblast Donbasu, nashromáždila přes 13 tisíc mrtvých.
V reakci na pandemii koronaviru vyzval generální tajemník OSN António Guterres v březnu 2020 k okamžitému celosvětovému příměří: „Náš svět čelí společnému nepříteli: COVID-19. Virus se nestará o národnost ani etnickou příslušnost, frakce ani víru. Útočí neúprosně na všechny. Mezitím po celém světě zuří ozbrojený konflikt.“
Jak ukazuje rozsáhlý sběr dat v rámci projektu Armed Conflict Location & Event Data Project (ACLED), velká část zeměkoule je stále zmítána nějakou formou konfliktu. Tato infografika zobrazuje země, ve kterých byly v roce 2021 zaznamenány ozbrojené střety za účasti státních sil a/nebo povstaleckých skupin. I při použití této zjednodušené definice je přítomnost války na celém světě rozsáhlá.
Na rozdíl například od situace v Donbasu a Sýrii neodpovídají všechny konflikty obrazu, který si možná představujeme, když přemýšlíme o válce. Například v Mexiku zaznamenala organizace ACLED čtyři ozbrojené střety s účastí státních sil. Každý z nich však byl bitvou mezi různými subjekty prosazujícími právo – a poskytl tak obraz o probíhajícím boji proti korupci v policii a hluboce zakořeněnému vlivu organizovaného zločinu.