Přestože jsou v EU některé pesticidy zakázány, jejich výroba a vývoz do ostatních zemí pokračuje dál.
Zelená dohoda EU obsahuje sliby, že výrazně omezí používání toxických pesticidů. Velké koncerny na výrobu pesticidů jako Bayer, BASF, Syngenta a Corteva však tvrdě lobbují proti těmto iniciativám. Chtějí také pokračovat ve výrobě a vývozu pesticidů, které jsou v Evropě zakázány, do jiných zemí. Video na webu Corporate Europe Observatory vypráví příběh o toxických pesticidech, mezinárodním obchodu a těchto slibech EU v rámci Zelené dohody.
Například společnost Bayer vyrábí cyfluthrin (vysoce toxický pro ryby) v Německu a vyváží ho do Kolumbie. Podle zprávy PAN-Europe se rezidua cyfluthrinu nacházejí v potravinách. Z Belgie vyváží BASF fipronil (vysoce toxický pro včely), zatímco Bayer a Corteva vyvážejí acetochlor (v roce 1994 byl klasifikován organizací EPA jako pravděpodobný karcinogen; v Evropské unii byl zakázán roku 2012).
Evropská komise se v nové strategii pro chemické látky zavázala, že tuto nemorální praxi zastaví. Francie, která bude v první polovině roku 2022 předsedat EU, má zákon, který brzy zakáže vývoz zakázaných pesticidů z této země. Nevládní organizace a poslanci Evropského parlamentu požadují, aby Komise svůj slib neoslabila ani od něj neustoupila a aby tento toxický obchod zakázala hned.
Rezidua těchto pesticidů, která jsou v EU zakázána, jsou však někdy stále povolena v zemědělských produktech dovážených do EU. Tímto způsobem se mohou tyto zakázané pesticidy vrátit jako bumerang v podobě reziduí v potravinách, které konzumujeme.
Tip k tématu: Banned in Europe: How the EU exports pesticides too dangerous for use in Europe
Psali jsme:
- Studie: Ochrana zdraví musí mít přednost před zájmy korporací
- Macron nesouhlasí s dohodou EU-Mercosur
- Studie: Hodnocení EU týkající se glyfosátu vychází z chybných vědeckých poznatků
- Obchodní dohoda s Mercosurem hrozí návratem „jedovatých pesticidů“ zpět do EU
Články zveřejněné v rubrice Trendy nemusejí vyjadřovat názor redakce.