„USA jsou nejbližším partnerem EU, naše transatlantické pouto je klíčem k míru a bezpečnosti. Dohodli jsme se na úzké spolupráci vůči Rusku. K dialogu neexistuje alternativa,“ uvedla na svém twitterovém účtu německá ministryně zahraničí Baerbocková.
Americký ministr zahraničí Antony Blinken přivítal ve Washingtonu svůj německý protějšek – Annalenu Baerbockovou. Hlavními tématy na společné tiskové konferenci bylo nejen Rusko a Ukrajina, ale také Čína, Tchaj-wan a Litva. Řeč byla rovněž o kontroverzním plynovodu Severní proud 2.
V rámci našeho informačního servisu přinášíme z tiskové zprávy (zveřejněné 5. ledna) ukázku.
***
„Víme, že úzké vztahy mezi Německem a Spojenými státy budou pod vedením kancléře Scholze a jeho týmu pokračovat. A my s tím počítáme, protože toto partnerství je nepostradatelné. Společně udržujeme a posilujeme naši vzájemnou bezpečnost, bráníme naše společné demokratické hodnoty po celém světě a naše země spolupracují, radí se, vytvářejí strategie a koordinují své kroky prakticky ve všech důležitých otázkách, které ovlivňují životy našich lidí, od Covid-19 přes klima, technologie a inovace až po obchod a investice. Zásadní je také naše spolupráce prostřednictvím institucí, jako je NATO, OBSE, OSN a G7,“ řekl na úvod Blinken.
Nejdůležitějším tématem byla situace mezi Ruskem a Ukrajinou. K tomu Blinken sdělil:
„Dovolte mi, abych se krátce zmínil o některých věcech, o kterých jsme s ministryní zahraničí hovořili. Pokud jde o Rusko, Německo i Spojené státy považují ruské kroky vůči Ukrajině za bezprostřední a naléhavou výzvu pro mír a stabilitu v Evropě. Odsuzujeme ruské vojenské posilování na hranicích Ukrajiny i stále ostřejší rétoriku Moskvy, která pokračuje v prosazování falešného narativu, že se Ukrajina snaží vyprovokovat konflikt s Ruskem. To je trochu jako tvrzení lišky, že neměla jinou možnost než zaútočit na kurník, protože slepice pro ni nějakým způsobem představovaly hrozbu. To, co se děje v souvislosti s ruskými kroky vůči Ukrajině, se netýká jen Ukrajiny, jakkoli je to důležité. Jde o některé z nejzákladnějších principů mezinárodních vztahů, které oba sdílíme a dodržujeme – například to, že jedna země nemůže jednoduše násilím měnit hranice jiné země nebo diktovat rozhodnutí, která jiná země činí ve své zahraniční politice nebo s kým se rozhodne spojit – nebo se snaží vytvořit sféru vlivu, aby si podmanila své sousedy. Tyto zásady a jejich dodržování jsou nezbytné pro zachování míru a bezpečnosti a my nemůžeme a nedovolíme, aby byly beztrestně porušovány. V to Německo a Spojené státy pevně věří a naše země neochvějně podporují nezávislost Ukrajiny, její územní celistvost a svrchovanost.“
Blinken dále uvedl, že si společně s Baerbockovou „přejí a upřednostňují diplomatické řešení a deeskalaci situace“ (zde jmenoval tři očekávaná jednání s Ruskem: v rámci americko-ruského strategického dialogu o stabilitě, v Radě NATO-Rusko a v Organizaci pro bezpečnost a spolupráci v Evropě).
„Pokud se Rusko přesto rozhodne pro eskalaci, budeme reagovat rychle. Spojené státy, Německo a naši spojenci a partneři, včetně NATO, Evropské unie a skupiny G7, se jasně vyjádřili, že Rusko bude za obnovení agrese proti Ukrajině čelit masivním důsledkům,“ zdůraznil Blinken a také připomněl, že „Německo a Spojené státy budou spolupracovat na podpoře energetické bezpečnosti Ukrajiny a zabrání Rusku využívat energii jako zbraň.“
Spojené státy dlouhodobě vystupují proti plynovodu Severní proud 2 a zatím jím plyn neproudí. A jak Blinken podotkl: „Pokud Rusko obnoví svou agresi vůči Ukrajině, bude jistě obtížné, aby jím v budoucnu plyn proudil. Někteří tedy mohou Severní proud 2 považovat za páku, kterou může Rusko použít proti Evropě. Ve skutečnosti je to páka, kterou může Evropa použít proti Rusku.“
Po Blinkenovi přišla na řadu s proslovem Baerbocková, která rovněž začala u Ruska: „Jsem ráda, že naše úsilí o deeskalaci vedlo k tomu, že Rusko je ochotno obnovit rozhovory, a jsme hluboce vděčni prezidentu Bidenovi za jeho osobní angažovanost, a považuji za velmi, velmi důležité, že máme tyto různé formáty dialogu – že máme na jedné straně dvoustranné rozhovory, přímé rozhovory mezi vaší zemí a mou zemí, mezi evropskými partnery a Ruskem, ale zároveň abychom vedli rozhovory v rámci Rady NATO-Rusko v Bruselu a rozhovory v rámci OBSE a abychom hledali cestu dialogu, transparentnosti a otevřenosti. A na našem dvoustranném setkání jsme se shodli na tom, že je důležité najít dobrou cestu k nalezení společného řešení pro proces dialogu. Protože dovolte mi, abych zopakovala: Politické řešení nemá alternativu. To musí být ruské vládě jasné. A právě s tímto vědomím budeme jako transatlantičtí partneři v příštích týdnech pokračovat v jednáních. Nepřichází v úvahu (a dovolte mi, abych to v tuto chvíli řekla velmi, velmi jasně), aby se o bezpečnosti v Evropě rozhodovalo bez Evropy. Pro mě je zásadní a klíčové zapojit partnery v Evropě, kterých se to týká.“
Na tiskové konferenci Blinken i Baerbocková zmínili okrajově také Írán a dohodu JCPOA. Pokud jde o Čínu, tak Baerbocková řekla, že „to je stálý bod našich rozhovorů v posledních dnech a týdnech. Je nám jasné, že zásadní globální otázky, výzvy, jako je klimatická krize nebo pandemie, lze řešit pouze ve spolupráci s Čínou. Zároveň musíme neochvějně hájit naše hodnoty a bránit je. Jako nová německá vláda se zaměřujeme na společnou politiku vůči Číně a soustředíme se na úzkou koordinaci mezi EU a USA a považujeme ji za klíčovou a zásadní.“
***
Blinken i Baerbocková následně odpovídali na dotazy novinářů, které se týkaly převážně Ruska a Ukrajiny.
Celý záznam z tiskové konference si můžete přečíst v angličtině zde.