Kovy potřebné pro výrobu vodíku mohou být vzácné, varuje německý úřad

Clean Energy Wire: Vodík vyráběný elektrolýzou vody s využitím obnovitelných zdrojů energie je považován za klíčový nástroj pro dekarbonizac různých odvětví.

Klíčové suroviny potřebné pro většinu typů výroby čistého vodíku by se mohly stát nedostatkovými a mnohem dražšími, varoval německý Spolkový institut pro geovědy a přírodní zdroje (BGR – Bundesanstalt für Geowissenschaften und Rohstoffe), který poskytuje poradenství vládě. „Největší rizika v oblasti dodávek vidíme u iridia a skandia – vzhledem k velmi vysoké poptávce na trzích se surovinami pouze z elektrolýzy vody,“ uvedla ve zprávě Německá agentura pro suroviny (DERA – Deutsche Rohstoffagentur) při BGR. „Tyto suroviny mají již dnes vysoká rizika v oblasti dodávek. Trhy se skandiem a iridiem jsou velmi malé,“ uvádí zpráva a dodává, že nabídka je vysoce koncentrovaná a omezená pouze na několik zemí, přičemž trh je velmi nepřehledný.

Úřad uvedl, že do roku 2040 se poptávka po skandiu zvýší více než dvaapůlkrát a poptávka po iridiu dokonce pětkrát oproti produkci v roce 2018. „Je proto nutné výrazně rozšířit výrobu,“ uvedl Siyamend Al Barazi, geolog společnosti DERA. „Nelze zde vyloučit nárůst cen a dočasné omezení dodávek,“ uvedl pro klimaticko-energetický zpravodaj Tagesspiegel Background. „Kromě potřebného zvýšení produkce je problémem pro bezpečnost dodávek také koncentrace zpracování v Číně,“ dodal Al Barazi s odkazem na celou řadu kovů potřebných pro výrobu vodíku.

Vodík vyráběný elektrolýzou vody s využitím obnovitelných zdrojů energie je považován za klíčový nástroj pro dekarbonizaci průmyslu, letectví a dalších odvětví. Německo, EU a mnoho dalších států po celém světě mají ambiciózní plány na rozšíření výroby v nadcházejících letech.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.