Zvýšení světových cen pšenice a dalších obilnin se dotýká také vnitřního trhu v Rusku.
Na ruském vnitřním trhu rostou ceny doma vyprodukované pšenice. Růst podle novin Kommersant souvisí s devalvací rublu a vyšší poptávkou ze strany ruských vývozců.
V minulém týdnu se cena jedné tuny pšenice zvýšila v průměru o 525-550 rublů na 15 až 16 tisíc rublů a očekává se další růst. Podobně se zvyšování cen dotklo ječmene, který podražil o 1,1 tisíce rublů na 15 tisíc rublů za tunu.
Ceny rostou po propadu rublu a v souvislosti se zvyšujícími se nákupními cenami exportérů. Exportní cena pšenice s obsahem 13,5 % proteinu dosáhla v hlubokomořských přístavech ceny mezi 18,5 až 19 tisíci rublů za tunu. Někteří obchodníci během minulého týdne zvýšili cenu dokonce na 20 tisíc rublů (cca 200 USD) za tunu.
Zdroje novin Kommersant sdělily, že v poslední době obchodníci v podmínkách omezené likvidity na trhu nabízejí producentům odložené platby – někdy o několik dní, někdy o více než týden. Producenti s těmito podmínkami souhlasí, ale zvyšují ceny. Obchodníci se potýkají s problematickými platbami od zákazníků, protože banky nejsou vždy připraveny převést peníze. Vede to k tomu, že ve spojení s dodávkami a platbami za obilí se v Rusku objevují operační rizika.
Rusko v 11. týdnu letošního roku vyvezlo 520 tisíc tun obilí, z toho 410 tisíc tun pšenice – je to o 13 %, resp. o 10 % více než týden před tím. V březnu se očekává vývoz 2,4 milionu tun obilí, z toho 2,2 milionu tun pšenice. Podle dostupných informací export obilí přes černomořské přístavy funguje. Hlavními dovozci pšenice jsou v březnu Turecko a Egypt.
Noviny Kommerstant ještě uvádějí, že na ruském vnitřním trhu je stále prostor pro další růst cen obilnin, které mohou být v případě nedostatku ovlivněny i státní regulací tohoto trhu.