V Pákistánu vypukla politická krize

Současný premiér se vyhnul pokusu o sesazení vyhlášením předčasných parlamentních voleb.

V neděli se v Pákistánu prohloubila politická krize, když se premiér země Imran Chán vyhnul pokusu o odvolání z úřadu. Podle očekávání by Chán hlasování neustál, neboť ztratil většinu v parlamentu poté, co někteří jeho spojenci opustili koalici a přešli k opozici. Během jednání parlamentu zablokoval člen Chánovy strany a místopředseda parlamentu návrh na vyslovení nedůvěry. Politická opozice označila jednání vlády za velezradu a slíbila, že se mu postaví soudní cestou. Nejvyšší soud by věc měl projednávat dnes, v úterý 5. dubna.

Opozice viní Chána, že nedokázal oživit ekonomiku a zakročit proti korupci. Aniž by předložil důkazy, premiér Chán reagoval tvrzením, že jeho sesazení zorganizovaly Spojené státy, což Washington popírá. Důkazy údajně disponuje pákistánský Národní bezpečnostní výbor. Politická opozice a někteří analytici však tvrdí, že došlo k neshodám mezi Chánem a armádou, s jejíž pomocí se v roce 2018 stal premiérem. Chán i armáda to popírají.

Od získání nezávislosti na Británii v roce 1947 zatím žádný pákistánský premiér nedokončil celé pětileté funkční období. V zemi, která je trvale ve sporu se sousední jaderně vyzbrojenou Indií, vládla v několika obdobích i armáda.

Prezident Arif Alvi, který je Chánovým politickým spojencem, schválil premiérovu žádost o rozpuštění parlamentu a kabinetu. Chán zůstane premiérem až do voleb, které se budou konat za 90 dní.

Pákistán v současnosti čelí vysoké inflaci, ztenčujícím se zahraničním rezervám a zvyšujícímu se schodku státního rozpočtu. Země je součástí záchranného programu Mezinárodního měnového fondu.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.