Jednání Merkelová a Porošenko: Velký balík úkolů

ARD Tagesschau. Kancléřka Angela Merkelová vyjádřila obavy z nárůstu bojů na východní Ukrajině. Při setkání s ukrajinským prezidentem Petrem orošenkem se vyslovila pro oživení mírových rozhovorů s Ruskem.

Merkelová uvedla, že po určité uklidnění vidíme opět nárůst porušování příměří na východní Ukrajině.  Také sdělila, že Německo nadále preferuje tzv. normandský formát, tedy složení: Ukrajina, Rusko, Německo, Francie. A je zde i podpora od nového prezidenta Macrona.

Minská mírová smlouva již byla porušena oběma stranami, ale Porošenko přiznává, že k ní není alternativa.

Merkelová jasně řekla, že realizace minské dohody je předpokladem dalšího politickou pokroku.

Setkání s Porošenkem měl být signál, že Německo je dál na přátelské straně s Ukrajinou. Německo nicméně například kritizovalo jako „přestřelení“ zákaz přístupu k řadě ruských internetových služeb.

I výsledky reformních procesů vnímá Berlín rozporně. Mnoho reforem například soudnictví zůstalo na půli cesty. Ukrajinská politika je stále ovládána vlivnými oligarchy, k nimž patří i sám „čokoládový“ Petro Porošenko.

Porošenko se sám pochválil s tím, že reformy za jeho úřadování přinesly více, než za posledních 23 let nezávislosti země. Merkelové se vyjádřila opatrně s tím, že pokroky jsou, ale vidíme ještě „velký balík budoucích úkolů.“

Porošenko Merkelové poděkoval za souhlas EU k otázce bezvízového styku pro Ukrajinu. Je to prý pro Ukrajinu historické rozhodnutí. A také, jak uvedl Porošenko, je to „vzdálení se o ruského impéria“, což znamená, že „ukrajinské obyvatelstvo se znovu dostalo do evropské rodiny.“

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.