Inspektoři zjistili, že Írán je na pokraji vývoje vlastní jaderné zbraně

Podle Mezinárodní agentury pro atomovou energii by Teherán mohl být pár kroků od výroby jaderné zbraně.

Inspekce Mezinárodní agentury pro atomovou energii (MAAE) zjistila, že Írán dosáhl obohacení uranu na 84 %, informovala agentura Bloomberg. K výrobě jaderné zbraně je nutné obohacení na 90%. Podle odborníků by intenzivní jaderné aktivity země mohly vyvolat další vážnou krizi.

MAAE musí ještě zjistit, zda Írán vyráběl jaderný materiál záměrně, nebo zda k tak vysoké koncentraci došlo díky náhodnému nahromadění paliva v potrubí spojujícím odstředivky. Írán již dříve uvedl, že odstředivky jsou určeny k obohacování uranu na 60 %, ne více.

Spojené státy, Velká Británie, Německo a Francie již vyjádřily znepokojení, neboť k tomuto vývoji situace dochází na pozadí pokračujícího odklonu Íránu od dialogu se západními zeměmi. Írán se přitom na omezení svého jaderného potenciálu dohodl se západními velmocemi v roce 2015 podpisem dohody „Joint Comprehensive Plan of Action“. Jeho současná politika souvisí s vystoupením Spojených států z dohody v roce 2018, o kterém rozhodla administrativa Donalda Trumpa.

Írán informace o obohacení uranu na 84 % v pondělí odmítl.

Začátkem února generální ředitel MAAE Rafael Grossi uvedl, že při inspekci v íránském jaderném zařízení Fordow byla zjištěna neohlášená změna v propojení dvou kaskád pokročilých odstředivek IR-6 instalovaných v roce 2018. MAAE uvedla, že Íránci provedli významné změny v konstrukci zařízení na obohacování paliva, aniž by o tom agenturu informovali.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.