Nová studie varuje, že evropská poptávka po žabích stehýnkách může obojživelníky přivést k „nevratnému vyhynutí“.
V letech 2010 až 2019 dovezly země Evropské unie 40,7 milionu kilogramů stehýnek, což odpovídá zhruba dvěma miliardám žab, informoval zpravodajský web Euronews.
Většina žab se nakupuje z Indonésie, Albánie a Turecka.
Nenasytný evropský apetit po žábách však v těchto zemích decimuje místní populace, varuje zpráva zveřejněná v časopise Nature Conservation.
„Vyzýváme [vyvážející] země a jejich reprezentativní vlády, aby převzaly odpovědnost za udržitelnost tohoto obchodu,“ píší autoři.
Ve které zemi se spotřebuje nejvíce žabích stehýnek?
Žabí stehýnka jsou jedním z nejznámějších pokrmů francouzské kuchyně. Francie dováží ze zemí mimo EU 6790 tun (16,6 % dovozu do EU), následuje Nizozemsko (2620 tun; 6,4 %), Itálie (1790 tun; 4,3 %) a Španělsko (923,4 tun; 2,2 %).
Jaký dopad má obchod s žábami na životní prostředí?
Francouzské úřady zakázaly místní komerční lov žab (až na výjimky) v 80. letech 20. století poté, co se početnost druhu dramaticky snížila. Nyní 80 % evropské poptávky po žábách pokrývá Indonésie – a stejný vzorec se opakuje.
Úbytek žab má dopad na ekosystémy. Žáby se živí hmyzem. V oblastech, kde jsou obojživelníci loveni, se podle vědců obvykle zvyšuje používání toxických pesticidů.