Slyšení bývalého šéfa FBI: Comey obvinil Trumpovu administrativu ze lží

Reuters. Bývalý ředitel FBI James Comey obvinil prezidenta Donalda Trumpa, že ho vyhodil z čele agentury, protože ta vyšetřovala možné spojitosti mezi Trumpovou kampaní a Ruskem. Konkrétně se mělo jednat o případ bývalého poradce prezidenta Michaela. Flynna, jak Comey řekl. Trump tak neměl chtít zastavit celé vyšetřování ruských zásahů do voleb.

Při slyšení v americkém Kongresu Comey řekl, že administrativa prezidenta Trumpa lhala a znectila ho a FBI po to, co byl z úřadu odvolán 9. května.

Comey řekl, že Trump chtěl, aby z vyšetřování zásahů Ruska do prezidentských voleb vypadl jeho bývalý poradce pro národní bezpečnost Michael Flynn. Comey nedokázal říci, zda prezident zabraňoval spravedlnosti takovým jednáním. Řekl, že by to mělo objasnit  další vyšetřování.

Rozhovor s Trumpem na téma Flynna označil jako věc, kterou považoval za varovnou. Při slyšení Comey vykreslil prezidenta Trumpa jako člověka, kterému nedůvěřuje a který ho tlačil k tomu, aby FBI přestala vyšetřovat Flynna a jeho ruská spojení.

Pokud by se potvrdilo to, co tvrdí prezidentovi odpůrci, že Trump se snažil bránit spravedlnosti mohlo by to vést k jeho impeachmentu, dodává Reuters.

Comey při slyšení neučinil žádná velká odhalení ohledně vztahů Trumpa a jeho týmu s Ruskem. Rusko odmítá že by do voleb zasahovalo a Bílý dům odmítá, že by měl jakoukoliv tajnou dohodu s Ruskem.

Při slyšení padlo, že Trumpova administrativa znectila Comeyho, když byl propuštěn. Komentáře, které doprovázely jeho vyhazov byly podle Comeyeho “prostě a jednoduše lži”.

Vyšetřování kolem ruského vměšování do prezidentských voleb a údajné tajné dohody mezi Trumpovým týmem a Ruskem bude pokračovat dále a bude ovlivňovat politiku Trumpovy administrativy. Trumpův právník věc komentoval s tím, že neexistují a nebyla předloženy žádné důkazy. Trump volal o tom, že se ocitá “v obležení”, nicméně přislíbil, že z boje vyjde ještě silnější.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.