Slavnosti česneku

Ivan Hoffman dnes nabízí glosu inspirovanou jedním zatím apolitickým festivalem česneku.

V Buchlovicích se o víkendu konal tradiční festival česneku. Chystali jsme se tam už dávno, ale loni bylo nesnesitelné vedro a předloni politici zakázali hemžení kolem česneku kvůli covidové panice. V Buchlovicích bylo plno, nikoli ale přeplněno. Zpívaly se lidovky a česnek byl všude, kam se člověk podíval. Akce to byla lidová, ovšem pro lid lépe situovaný, čemuž odpovídalo vysoké vstupné a mastné ceny. Mezi stánky s pochutinami, keramikou, dřevěnými výrobky a zbožím lidových řemeslníků si lidé povídali česky a hodně také slovensky. Akce to byla klidná, důstojná, jak si česnek zaslouží. Žádné tváře pokřivené krizí, ale ani žádné bujaré veselí.

Festival česneku je akce apolitická. Pozná se to jednoduše podle toho, že nikoho z prodejců nenapadlo přejmenovat ruský paličák. Ten soutěží o přízeň zahrádkářů s mnoha dalšími odrůdami. Protože se tvrdí, že v různých půdách se různým česnekům různě daří, testovali jsme poslední dobou například Lukan, Vekan, Havran, či Havel. Od Havla jsme si podvědomě hodně slibovali, ale výsledek byl rozpačitý. Naposledy jsme sázeli Dukát, který nevypadá špatně, ale uvidí se, do kdy vydrží.

Šlechtění česneku je možná ekonomická marnost, když se vezme v úvahu dominance řetězců, které česnek nakupují v Číně. Jako u všeho rozhoduje cena nikoli kvalita a většina zákazníků neřeší, zda je čínský česnek slabší, anebo toxický, jak o něm tvrdí gurmáni a konkurence. V každém případě je stejně jako ostatní zelenina výrazně dražší než to, co si člověk sám dopěstuje. Na festival česneku se jeho milovníci nesjíždějí pouze společně sdílet slabost pro tuto plodinu, ale také si přijíždějí nakoupit sadbu.

My jsme si letos z Buchlovic nakonec dovezli dvě kila starého osvědčeného rusáka, jak se také ruskému paličáku familiárně přezdívá. Je praktické, když má hlava čtyři či pět velkých stroužků, což je případ této odrůdy. Možná ale při volbě ruského paličáku hrála jistou roli i averze na paušální protiruskou averzi různých politiků, brankářů a bubeníků. I když, aby to nebylo tak jednoduché a černobílé, lze se u expertů na česnek dočíst i o výtečných vlastnostech rusáka z Ukrajiny! Protože v případě česneku Rusák není jenom Rus.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.