Ukrajina může požadovat vydání vojenských branců, kteří unikli branné povinnosti

Ukrajina se může obrátit na jiné země, aby jí vydaly vojenské brance, kteří opustili zemi na základě padělaných potvrzení o nezpůsobilosti ke službě, prohlásil šéf parlamentní frakce Sluha lidu David Arahamija.

Na zasedání Rady národní bezpečnosti a obrany bylo rozhodnuto provést komplexní přezkum platnosti rozhodnutí Vojenské kvalifikační komise o invaliditě a nezpůsobilosti k vojenské službě vydaných od 24. února 2022, která byla a mohou být spojena s korupčními přestupky.

„Všechny případy, kdy jsou rozhodnutí zjevně neopodstatněná a nezákonná, by měli řešit příslušníci orgánů činných v trestním řízení,“ zdůraznil ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj.

Dne 17. srpna podepsal prezident dekret, kterým odvolal všechny regionální vojenské komisaře v návaznosti na vyšetřování korupce. Na uvolněná místa doporučil jmenovat bojové důstojníky, kteří prošli frontovou linií. „Tento systém by měli řídit lidé, kteří přesně vědí, co je to válka a proč je cynismus a úplatkářství během války zrada,“ řekl Zelenskyj.

Na Ukrajině je vyhlášeno stanné právo. V současné době mají muži ve věku od 18 do 60 let žijící v zemi, kteří podléhají vojenské službě, zakázáno cestovat do zahraničí. Existují však výjimky.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.