Nemůžeme se vracet do minulosti, říká odborář a makroekonom Jaroslav Šulc o důchodech

Rozhovor: Ministr Pilný možná v politice skončí, ale otázky ohledně důchodového systému zůstávají. Na buducnost důchodů, práce důchodců a sociálního zabezpečení ve stáří jsme se ptali makroekonoma Jaroslava Šulce.

!Argument: Pan ministr financí Pilný vzbudil na domácí politické scéně vlnobití svými výroky o tom, že nebude na důchody. Ať už on sám v politice skončí, či nikoliv, téma se jistě objeví znovu?

Jaroslav Šulc: Pan ministr zopakoval „reklamní slogan“, který používaly penzijní fondy před dvaceti lety, když chtěly vysvětlit důležitost tzv. 3. pilíře se státním příspěvkem. Byla to určitá zkratka vyjadřující, proč by lidé měly uzavřít smlouvu na dlouhé období a spořit si dvacet, třicet let.

Říkalo se vlastně, pozor, oficiální starobní důchody budou nízké, ergo odkládejte si nějakou částku. 5 milionů lidí, kteří do tohoto systému vstoupily, to pochopilo. A navíc, zdůrazněme, že všem klientům se garantuje tzv. kladná nula a asi 80 % klientů má investice de facto ve státních dluhopisech. Ergo garantem je zde stát.

Pan ministr tuto historii asi nezná a znovu vstupuje do stejné řeky. Je to falešné heslo, pokud se trh práce dramaticky nezmění, k nějaké 20-30 % nezaměstnanosti, pak tu jsou odvody od zaměstnanců, které zaplatí důchody.

Myslím, že se pan ministr asi seznámil se strukturou státního rozpočtu. Ta stokoruna navíc, to je ročně 1200 Kč. A máme 2,5 milionu důchodců, takže se dostáváme na 3 miliardy korun. A teď je tu smršť požadavků rezortů na miliardové částky, všichni natahují ruce. A také je třeba si uvědomit, že ta stokoruna není jednorázová, ta se pak bude dále valorizovat. To je ten efekt sněhové koule.

Ale, když se budou zdvihat mzdy, budou se zvedat odvody, a tak se budou zvedat důchody.

!Argument: Co říkáte názoru na to, že o stárnoucí rodiče by se měly postarat jejich děti, tedy systém à la Jižní Korea? To je další z návrhů současného ministra financí.

J. Š. Rodinné vazby jsou sice v těchto zemích silné, ale to je tím, že tam prostě není institucionalizované sociální zajištění. Nelze se vracet do minulosti. Vždyť se dneska polovina dětí rodí mimo manželství! Ten klasický model rodiny, který tak vzývají lidovci, to je minulost a už se nevrátí. Prostě jsme v 21. století, je tu jiný styl života a my podle toho musíme nastavit ostatní systémy. Opisovat modely z jiných zemí a časů nemá smysl.

!Argument: Důchodci by měli pracovat do vysokého věku, uvedl také ministr Pilný. A v některých případech si vysloužil uznání, že je „prorokem“, který se nebojí říkat ostré věci na rovinu.

J. Š.: Zde jsou dvě tendence. Jednak je tu prodlužování věku do důchodu, z těch 60 let, to už nebude, k 65 letům a tak. Ergo, racio výroku pana ministra vidím v tom, že systém někdy zbytečně smiřuje s tím, že do penze odchází desítky tisíc lidí, kteří by ještě dva tři roky mohli pracovat. Podotýkám, že nemluvím o lidech, kteří pracovali ve fyzicky náročných profesích. Ale on často není důvod, aby odešli, když nemusí, ztrácíme tím potenciální zdroje. Penzisté se hned ocitají v situaci, kdy z přispěvovatelů do systému je ze dne na den příjemce ze systému, i když zhruba v poměru 2:1. Pracující důchod se jako kategorie rozšiřují, nemusíme hned předjímat, že lidé patří do starého železa. Je potřeba to řešit daňově, např. jim dramaticky snížit odvody. A bezesporu potřebujeme diskusi k tomu tématu v důchodové komisi. Já jsem tedy pro pozitivní motivaci, aby tohoto práva odchodu do důchodu nevyužívali ihned.

!Argument: Ta druhá tendence je bezesporu robotizace a automatizace?

J. Š. Ano. Robot je dnes tak 3x až 5x levnější než zaměstnanec. Nestávkuje, nepotřebuje přestávky a dovolené. Je možné, i když studie podávají různé výsledky, že v určitých sektorech dojde k rychlému uvolňování pracovníků. A pak budeme muset řešit, jak tyto výpadky v odvodech řešit. Bill Gates např. argumentuje pro zdanění robotů. Já jsem pro zdanění kapitálu, moc jiného prostoru tady nevidím. Ale je to řešitelné.

 

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.