Stirlingovy motory existují již více než 200 let, ale jejich konstrukce dosud bránila jejich komerčnímu využití ve větším měřítku.
Motory vytvářejí hluk a vibrace vzhledem ke své konstrukci a principu činnosti. To platí přinejmenším pro tradiční spalovací motory. U aplikací, kde je důležité zůstat nepozorován, provádějí vědci výzkum již dlouhou dobu. Čínští výzkumníci nyní představili alternativu, která přeměňuje teplo na elektrickou energii. Jedná se o termoakustický Stirlingův motor s výkonem přes 100 kilowattů. Díky tomuto výkonu je motor zajímavý pro širokou škálu aplikací, upozornil web EFAHRER.
Zatím používá Stirlingovy motory pouze švédské námořnictvo v kompaktní stíhací ponorce.
Čínský prototyp převádí teplo na vibrační energii, přesněji na zvukové vlny. Ty vytvářejí stabilní zvukové pole, které pohybuje pístem, a tím vyrábí elektřinu. Kromě pístu nepotřebuje motor žádné pohyblivé části, a proto je velmi spolehlivý a levný na výrobu. Termoakustika navíc umožňuje lineární konstrukci motoru, což snižuje potřebný prostor.
Další výhodou Stirlingova motoru je, že jej lze provozovat s jakýmkoli zdrojem tepla. Kromě běžného spalovacího tepla může motor pohánět i jaderná nebo sluneční energie. Tato flexibilita, kromě nízkého opotřebení a ceny, činí motor atraktivním i pro cesty do vesmíru. NASA podobný koncept již nějakou dobu zkoumá, ale zatím nepostavila prototyp.
Další informace najdete zde v angličtině.