USA jsou podle slov ministra Blinkena pronesených v Davosu odhodlány podporovat úsilí o mírové řešení sporů mezi Rwandou a Kongem a zabránit konfliktu na východě Konga.
Ve švýcarském Davosu se právě koná tradiční zasedání politiků, podnikatelů, odborníků i novinářů World Economic Forum. Mimo jiné na něm došlo i k setkání ministra zahraničí USA Antonyho Blinkena s rwandským prezidentem Paulem Kagamem. Řešily se konflikty v regionu a tamní povstání. „Velmi si ceníme práce, která byla vykonána zejména v posledních několika měsících, a vašeho vůdčího postavení ve snaze najít pozitivní, mírovou cestu vpřed. Těším se, že o tom s vámi dnes budeme diskutovat,“ prohlásil Blinken. Širší region se potýká s konflikty již desítky let, neboť více než 120 ozbrojených skupin bojuje o kontrolu nad nerostnými zdroji nebo o obranu svých komunit. Podle odhadů humanitárního úřadu OSN je v Kongu více než 6,5 milionu lidí vysídleno, z toho 5,5 milionu ve třech východních provinciích.
Konžský prezident Felix Tshisekedi Rwandu a jejího prezidenta Paula Kagameho dlouhodobě obviňuje z poskytování vojenské podpory povstalcům z hnutí M23. Jde o poslední iteraci konžských tutsijských bojovníků, kteří se zmocnili měst v částech Severního Kivu bohatých na nerostné suroviny. OSN a skupiny pro lidská práva obviňují M23 ze zvěrstev, znásilňování a masového zabíjení a tvrdí, že je podporována Rwandou – ta však jakékoli vazby na povstalce popírá. V prosinci se konžské bezpečnostní síly a povstalecké skupiny dohodly na 72hodinovém příměří s cílem snížit napětí na těžce postiženém východě země u hranic se Rwandou. Některé z mnoha povstaleckých skupin v regionu se však rychle distancovaly a ani jedna z vlád se k tomu nevyjádřila. Spojené státy tehdy uvedly, že dohoda zahrnuje stažení sil, které obsadily lokalitu Mushaki, jíž se v prosinci zmocnila skupina M23, a silnici RP1030, hlavní zásobovací trasu ve východním Kongu.