Nejslabší, máte padáka!

Keller bez cenzury: Jan Keller dnes píše, že politika vlády Petra Fialy připomíná hru „Nejslabší, máte padáka“.

K analýze politické linie současné české vlády je naprosto zbytečné studovat volební programy stran, ze kterých se skládá. Stejně zbytečné by bylo pročítat vládní prohlášení ze 6. ledna 2022 anebo jeho upravenou podobu z 1. března 2023. Vládní linie je mnohem prozaičtější. Bezezbytku kopíruje scénář televizní soutěže, kterou vysílala Nova v letech 2002 až 2004 pod názvem Nejslabší! Máte padáka!

Fialův tým přitom postupuje s rozmyslem, uváženě a velice systematicky. Velkoplošné poškození seniorů ve věci valorizace důchodů probíhalo zhruba ve stejné době jako konflikt s lékaři. Protože lékaři tvoří dobře organizovanou a společensky vlivnou sílu, vláda na jejich požadavky bez odmlouvání přistoupila. Jelikož senioři nemohou ničím vyhrožovat, vláda s nimi neztrácela čas a soudní moc potvrdila jejich postih jako naprosto spravedlivý a v souladu se zákony. Vláda se patrně domnívá, že hlasy seniorů nepotřebuje.

Právě nyní v březnu se rozjíždí další vládní akce v souladu se zákony. Postihne ty, kteří jsou už zaručeně bezmocní. Podle návrhu vypracovaného ministrem práce a sociálních věcí Mariánem Jurečkou (KDU-ČSL) začne být vysokým funkcionářům minulého režimu krácen starobní důchod. Proč právě nyní? Teď je ta správná doba. Jsou to lidé, kteří mají něco kolem devadesátky, takže vláda jedná rázně a neohroženě. Pouze benjamínek Adamcovy vlády Marián Čalfa se teprve blíží osmdesátce. „Úprava nepřinese výraznou úsporu státnímu rozpočtu, jde ale o důležitý symbolický rozměr,“ vysvětlil předkladatel zákona lidovec Jurečka. To, že o mravní rovině celé akce mluví právě Marián Jurečka, má z hlediska dnešní společnosti a charakteru její mocenské elity nepochybně rovněž důležitý symbolický rozměr.

Jiný příklad. Vláda, která slibovala nezvyšovat daně, zvyšuje mimo jiné daň z nemovitostí. Ani od majitelů nemovitostí se nečeká odpor. V řadě případů se jedná o starší lidi, co nemají často prostředky ani na údržbu svého domku, který si kdysi (často svépomocí) postavili. V jiných případech jde o lidi středního věku, kteří splácejí hypotéku, takže si nemohou dovolit odmlouvat. Někteří majitelé promítnou zvýšení daně do ceny nájmu, tedy přehodí břemeno na ty ještě slabší, jejichž hlasy vláda stejně k ničemu nepotřebuje.

Také zemědělce si vláda zařadila, patrně omylem, mezi slabé a bezbranné. Jedná se totiž zhruba jen o dvě procenta ekonomicky aktivních. Umírněnější část z nich byla krmena mlhavými sliby, radikálnější byli rovnou označeni za ruské agenty. Demonstrace těch umírněnějších vedených Agrární komorou a Zemědělským svazem skončila ve čtvrtek 7. 3. před úřadem vlády vypískáním ministra zemědělství Marka Výborného (KDU-ČSL). Nejčastější informací, kterou si ministr ze svého vystoupení odnesl, bylo: „Lžeš!“ „Hanba!“ „Demisi!“. Bude zajímavé sledovat, zda nyní vláda přeřadí zemědělce do jiné, méně diskriminované kategorie.

Ani zaměstnanci hutě Liberty by si neměli dělat iluze, že oni do skupiny slabých a určených na odpis nepatří. Jak nedávno s lítostí uvedl již zmíněný ministr práce a sociálních věcí, indický majitel hutě nemá vůli s vládou komunikovat. Když nechce spolupracovat, vláda ho nemůže k ničemu nutit. V tom má Marián Jurečka asi pravdu. Nechme stranou otázku, proč pořád ještě existuje nějaké ministerstvo průmyslu, když strategický průmysl je beztak v rukou cizích firem, které se nemusejí namáhat s vládou komunikovat. V případě huti Liberty se Fialův tým patrně domnívá, že její likvidace se obejde bez větších následků podobně jako tomu bylo v případě ostravských dolů. Zdá se, že ti, kdo řídí zemi, nevědí, jak velký podíl bývalých horníků tvořili pracovníci ze Slovenska. Neutráceli své výplaty jen na Ostravsku, vozili si je domů. Čachry, které vedly k tomu, že prakticky všichni ztratili práci, nezatížily tehdy českou, ale slovenskou vládu. Důsledky laciného výprodeje bývalé NHKG, však budou mít výhradně regionální dopad. Kromě zaměstnanců obou klíčových firem a množství subdodavatelů se citelně dotknou spousty pracovníků ve službách, protože v hutích jsou zaměstnáni místní, kteří své výplaty nikam nevyvážejí.

Fialova vláda sice rozumu příliš nepobrala, ale dost možná už přece jen něco tuší. Usilovně pracuje na korespondenční volbě, která otevře prostor pro získání hlasů těch, kdo zde nežijí, a třeba i těch, kteří nežijí vůbec. Čím hůře budou výsledky voleb překontrolovatelné, tím jistější si vláda může být, že heslo Nejslabší, máte padáka!se za rok a půl neobrátí proti ní.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.