Těmito slovy zhodnotil italský novinář a šéf listu „Il Fatto Quotidiano“ Marco Travaglio výroky Ursuly von der Leyenové – „Potřebujeme více zbraní, musíme je vyrobit, jako jsme to udělali s vakcínami“ – a francouzského prezidenta, který 27. února na pařížské konferenci řekl: „Vyslání vojsk na Ukrajinu nesmí být vyloučeno.“
Ursula von der Leyenová vystoupila 28. února v Evropském parlamentu v rámci rozpravy na téma evropské obrany a bezpečnosti s proslovem, ve kterém kromě jiného uvedla: (…) „Hrozba války sice není bezprostřední, ale není nemožná. Rizika války by se neměla přeceňovat, ale mělo by se na ně připravit. (…) Evropa musí utrácet více, utrácet lépe, utrácet evropsky. V příštích týdnech předložíme některé návrhy s vůbec první evropskou průmyslovou obrannou strategií. Jedním z hlavních cílů této strategie a s ní spojeného evropského programu investic do obrany bude upřednostnit společné zadávání zakázek v oblasti obrany. Stejně jako jsme to velmi úspěšně udělali s vakcínami nebo například se zemním plynem. To nám pomůže snížit roztříštěnost a zvýšit interoperabilitu. Abychom toho však dosáhli, musíme společně vyslat průmyslu silný signál. Proto se budeme zabývat tím, jak usnadnit například dohody o odběru. Potřebují jistotu a vědomí, že produkty budou odebrány. Nebo například pokročilé dohody o nákupu, kde poskytujeme záruky. To by našim podnikům obranného průmyslu poskytlo velmi stabilní zakázky a hlavně předvídatelnost v dlouhodobém horizontu.“
Marco Travaglio postrádá ze strany Evropy diplomatickou iniciativu a pokládá postoj von der Leyenové „za velmi nebezpečný“. V případě Macrona podotkl: „Říkat Francouzům, že se dříve či později budou muset připravit na to, že pošlou své děti umírat do války, o které už všichni vědí, že je prohraná, znamená odsoudit se k volebnímu výprasku. Macron je tedy idiot, protože řekl něco, co je v rozporu s jeho volebními zájmy a zároveň proti zájmům lidstva.“
Macronovy výroky nepotěšily ani Manfreda Webera ze skupiny EPP (Evropská lidová strana), protože je „zklamántím, co v posledních dnech řekli někteří vedoucí představitelé na vnitrostátní úrovni. Emmanuel Macron zahájil nesmyslnou debatu o tom, zda by na Ukrajině měli být nasazeni francouzští vojáci. Tato debata byla nesmyslná a rozdělila Evropu a západní polokouli.“
Zatímco někteří europoslanci vítají úvahy o společné unijní bezpečnostní a obranné politice, někteří poukazují na to, že kromě schopnosti zajistit vlastní obranyschopnost EU je třeba věnovat pozornost diplomacii, mírovému řešení konfliktů, posílení mezinárodních organizací, a nikoli pořádat nové závody ve zbrojení.
Polský europoslanec Witold Jan Waszczykowski ovšem v písemném vzkazu (zde na konci) vyjádřil znepokojení nad „další debatou o společné evropské bezpečnostní a obranné politice“, protože se podle něj Evropané z historie nepoučili: „(…) v první a druhé světové válce jsme si neporadili sami. (…) Jsme bezmocní tváří v tvář ruské agresi vůči Ukrajině. Unie se ani nesnaží vyřešit poslední díl palestinsko-izraelského konfliktu. Proč navzdory těmto negativním zkušenostem opět sníme o vojenské nezávislosti, strategické autonomii, kompasu atd. Rusko-ukrajinská válka by nás měla definitivně přesvědčit o úzké transatlantické spolupráci. Právě nyní, kdy se v zámoří objevují pochybnosti, bychom měli místo autonomních, sobeckých řešení předkládat věrohodnou nabídku spolupráce.“
Videozáznam celé rozpravy můžete zhlédnout zde (tlumočeno do češtiny). Doslovný záznam najdete na tomto odkazu.
Články zveřejněné v rubrice Trendy nemusejí vyjadřovat názor redakce.