I když USA nakonec schválily sériovou výrobu stíhaček F-35, počet technicky srovnatelných čínských letadel bude i tak větší.
Rozhodnutí o zahájení sériové výroby letounu F-35 přišlo o více než čtyři roky později, než bylo plánováno, a to kvůli zpoždění testů v rámci společného simulačního prostředí, píše o osudech americké stíhačky, kterou si objednala také česká vláda, deník Asia Times. Kvůli pokračujícím zpožděním v konfiguraci hardwaru Tech Refresh-3 jsou dokončené letouny F-35 odstavovány hned, jak sjedou z výrobní linky. Tato konfigurace je zásadní pro budoucí schopnosti F-35 známé jako Block 4, které zahrnují mnohem vyšší výpočetní výkon, nové displeje, vylepšené chlazení a nový elektro-optický zaměřovací systém (EOTS).
Nedávné snímky nového čínského modelu letounu Shenyang J-35 naznačují schopnost operovat ze stávajících i vyvíjených letadlových lodí, včetně typu 003 Fujian. J-35 je podobný letounu F-35C a funkčně je spojován s budoucími letadlovými loděmi CATOBAR Lidové osvobozenecké armády a námořnictva (PLAN). Americké letectvo bylo varováno před škrty v nákupech v nadcházejícím návrhu rozpočtu, neboť by způsobily snížení objednávek letounů F-35 i dalších typů stíhaček. Naproti tomu Čína systematicky pokračuje ve svém programu stíhacích letounů 5. generace, přičemž vlajkovou lodí je projekt J-20, uvádí článek.
Podle zprávy Asia Times se očekává, že čínská flotila stealth letounů J-20 letos překoná stav amerických F-22. Výroba letounů F-22 byla ukončena v roce 2011 v počtu 187 letadel, Čína naopak výrobu svých stíhaček J-20 zvyšuje, jejich počet se odhadem blíží 200 kusů.
Čínské stíhací síly zřejmě početně dostihly USA v Tichomoří, přičemž USA zde údajně k jedenácti stávajícím potřebují další dvě stíhací letky. Odhaduje se, že Čína má 1 800 stíhaček rozdělených mezi svých pět velitelství. USA potřebují udržovat 134 modernizovaných stíhacích letek a tempo výroby 72 stíhaček ročně, aby si udržely bojovou připravenost.
Při porovnávání amerického letounu F-35 a čínského J-35 bylo zjištěno, že J-35 má určité podobnosti s F-35, ale s některými konstrukčními rozdíly. J-35 může mít motory domácí výroby, vroubkované výfuky pro minimalizaci tepelné stopy a úpravy pro námořní prostředí.
Předpokládá se, že v hypotetickém souboji letounů F-35 a J-20 by rozhodující roli hrály schopnosti pilotů. J-20 je sice rychlejší než F-35, ta ale má lepší stealth vlastnosti a kanón. Pokud někdy dojde k bojovému ověření schopností obou stíhaček, bude to pravděpodobně během konfliktu v Tchajwanském průlivu.
Články zveřejněné v rubrice Trendy nemusejí vyjadřovat názor redakce.