Švýcarský parlamentní výbor podpořil plán na deportaci žadatelů o azyl

Výbor švýcarské Sněmovny reprezentantů schválil program repatriace odmítnutých eritrejských žadatelů o azyl do Afriky prostřednictvím třetí země.

Kam s odmítnutými imigranty? Zpět do Afriky. Nejen Spojené království se takto rozhodlo, do  skupiny zemí, které vrací uprchlíky zpět do afrických zemí, například Rwandy, bude nyní zřejmě patřit i Švýcarsko. Příslušný výbor tamní Sněmovny reprezentantů totiž schválil 14 hlasy proti 11 kontroverzní návrh Radikálně-liberální strany (Free Democratic Party) na uzavření švýcarské azylové dohody. Návrh byl schválen koncem května a pochází od konzervativní političky Petry Gössi, členky Radikálně-liberální strany v Senátu. Senát podpořil její myšlenku repatriace Eritrejců prostřednictvím třetí země přesto, že ministr spravedlnosti Beat Jans a jeho úřad varovali, že tento nápad nelze realizovat. Také Balthasar Glättli, poslanec Sněmovny reprezentantů a bývalý předseda švýcarské strany Zelených, je přesvědčen, že tato myšlenka je odsouzena k neúspěchu. „Problémem je a zůstává, že Eritrea nepřijímá navrátilce z žádné země, pokud se nevrátí dobrovolně.“ „Když je mezitím dopravíte do třetí země a pak zase zpět na náklady daňových poplatníků – jen to zvyšuje účet, ale výsledek není o nic lepší,“ přesvědčuje Glättli.

Podobný švýcarský návrh není první,  již v roce 2003 spolková radní Ruth Metzlerová navrhovala uzavření tranzitní dohody se Senegalem. Podle tohoto návrhu měli být odmítnutí žadatelé o azyl ze Švýcarska přesunuti zpět do Afriky přes Senegal. Senegal však od dohody krátce poté odstoupil. Martina Bicherová, poslankyně švýcarské Sněmovny reprezentantů (ze Švýcarské lidové strany a výboru pro státní politiku ve Sněmovně reprezentantů), doufá, že plány deportace přes třetí zemi by mohly na příchozí působit odstrašujícím způsobem. „Rozhodli jsme se také, že na místě bude nyní působit zprostředkovatel. V důsledku toho jsme již o krok dál, než když jsme se o tento návrh pokoušeli poprvé,“ říká Bicherová. Před pár dny podobný návrh zákona – tzv. rwandský zákon, schválil britský parlament. Jde o návrh zákon, podle kterého budou žadatelé o azyl „vstupující do Spojeného království nelegálně“ posíláni do této středoafrické země.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.