Trump: Je potřeba se s Ruskem posunout kupředu

Financial Times. Trump čelí útokům z Republikánské strany poté, co se v rámci summitu G20 sešel s Vladimirem Putinem. Pustil se do republikánský jestřáb Mc Cain, floridský senátor Macro Rubio za rozhodnutí spolupracovat s Ruskem na vytvoření kybernetické bezpečnostní jednotky. Lindsey Graham, další republikán, označil Trumpova setkání s Putinem za „katastrofální.“ Trump prý poškozuje své prezidentování tím, že nedal dostatečně najevo, že „Putin je špatný člověk.“ (bad guy).

Další ze sporů se vede o to, zda Trump akceptoval či nikoliv odmítnutí toho, že by se Rusové jakkoliv vměšovali do amerických voleb. Lavrov uvedl, že odmítnutí akceptovali, ale z americké strany následně přišly zmatené a protiřečící si informace.

Ruská strana především zdůrazňovala dosažené příměří v části Sýrie. Putin také uvedl, že byl ustanoven osobní vztah, a že je tedy naděje na obnovení, alespoň částečně, kooperace obou stran.

Zatímco Trump po summitu G20 tweetoval o „konstruktivní práci s Ruskem“, Tillerson navštívil Ukrajinu, kde učinil několik tvrdých výroků vůči Rusku. Tillerson, stojíc vedle Porošenka, uvedl, že je potřeba, aby Rusko deeskalovalo situaci na východě Ukrajiny. Vyzval Rusko, aby plnilo své závazky z tzv. Minských dohod a vykonávalo kontrolu nad separatisty.

Trump se očividně obával, že mu bude vytýkáno, že se choval vůči Rusku moc měkce, takže také tweetoval, že ohledně sankcí „nic nebude“, dokud nebudou vyřešeny ukrajinské a syrské problémy.

Mezi Bílým domem a Kongresem se vede bitva o sankce, Trump si nepřeje, aby prošel balíček tvrdších sankcí vůči Rusku.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.