Finský premiér připustil částečné otevření hranic s Ruskem

Podmínkou je platnost nového a přísného zákona o deportacích a spolupráce Ruska.

Finský premiér Petteri Orpo o uplynulém víkendu řekl, že východní hranice Finska zůstala klidná především díky rozhodnutí jeho vlády uzavřít hraniční přechody. Uvedla to finská veřejnoprávní televize YLE. Orpo uvedl, že podle informací zpravodajských služeb se v blízkosti rusko-finské hranice stále nacházejí tisíce migrantů, kteří čekají na opětovné otevření hranice.

Finský parlament má schvalovat nový zákon o deportacích na hranicích, který je velmi přísnou reakcí na to, co finská strana nazývá jako „hybridní vliv“ Ruska. Zákon má umožnit pohraniční stráži, aby za určitých okolností donutila budoucí žadatele o azyl k návratu zpět do Ruska.

V dubnu finská vláda rozhodla o tom, že finsko-ruská hranice bude uzavřena na neurčitou dobu. Výjimkou je jedno železniční spojení. Předpokladem je, že otevření hranice ze strany Finska by

Uvádí se ale také to, že vláda Finské republiky by mohla částečně hranice s Ruskem otevřít, a to po schválení nového zákona s přísnými pravidly pro udělování azylu v zemi. Orpo sdělil, že Finsko má zájem na normalizaci situace, nicméně hodně závisí podle jeho slov od ruské strany. „Až to bude v naší výzbroji, pak budeme přemýšlet a diskutovat, mohli bychom se pokusit otevřít provoz přes hranice,“ řekl premiér k chystanému zákonu.

Nelegální přechody rusko-finské hranice od začátku jara nenarostly. Finské úřady ale tvrdí, že z ruské strany chtějí do Finska „tisíce lidí“.  Orpo navrhuje, aby azylanti z Ruska byli umísťováni do zvláštních center na hranicích nebo v jejich blízkosti, a to na dobu vyřízení jejich žádosti. V případě odmítnutí mají být deportováni zpět

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.