Norsko uzná Palestinu jako nezávislý stát

Vedle vlády v Oslu se k tomuto kroku rozhodla španělská vláda a očekává se, že ho učiní i Irsko.

Norsko uzná Palestinu jako stát, řekl norský premiér Jonas Gahr Store. Podle norského premiéra je dvoustátní řešení v zájmu samotného státu Izraele. „Na Blízkém východě bez uznání nebude mít,“ cituje Gahra Stora katarská televize Al Džazíra. Norský premiér dodal, že k uznání Palestiny jako nezávislého státu dojde 28. května.

Norské vyjádření následovalo poté, co se k podobnému kroku ve středu 22. května rozhodlo Španělsko. Dalším státem, který se chystá uznat Palestinu jako nezávislý stát, je Irsko.

Izrael na tyto kroky reagoval tak, že odvolal svoje velvyslance z Irska a z Norska.  Tel Aviv tvrdí dále, že uznání státu Palestina povede k podpoře extremismu a nestability.  Jak řekl izraelský ministr zahraničí Israel Katz, „Irsko a Norsko dnes chtějí Palestincům a celému světu vzkázat: terorismus se vyplatí.“

Podle informací agentury Reuters naznačily Slovinsko a Malta v minulých týdnech, že mají v úmyslu uznat tento stát, neboť tvrdí, že pro trvalý mír v regionu je nezbytné dvoustátní řešení.

Rozdílný přístup k této otázce mezi evropskými zeměmi není novinkou. Například Švédsko uznalo palestinský stát již před deseti lety. Na druhou stranu Francie se k tomu nechystá, pokud to nebude účinný nástroj k dosažení pokroku na cestě k míru.

Kroky Norska a Španělska přicházejí v době, kdy Izreal během května posílil útoky na severní a jižní okraj pásma Gazy. Způsobilo to nový exodus statisíců lidí a značně omezilo přísun pomoci, čímž se zvýšilo riziko hladomoru, uvádí Reuters.

Ilustrační foto: Autor – News Oresund – 211103_Jonas_Gahr_Store_Nordiska_sessionen_9470, CC BY 2.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=112532692

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.