Demokratická republika Kongo: pokus o převrat jsme zvládli

V prezidentské kanceláři v Kinshase proběhl třetí květnovou neděli pokus o převrat. Co bylo na jeho pozadí a jaké jsou reakce v zemi?

Konžská demokratická republika (KDR – pozor na odlišnost od Konžské republiky) je země se stomilionem obyvatel, která je velmi bohatá na nerostné suroviny a je jedním z největších světových producentů kobaltu a koltanu. Země je bohužel také plná nestability a rozbrojů. Pokus o převrat v zemi proběhl v neděli 19.5. a podle místních médií měl za cíl „destabilizovat státní instituce“. Konžská armáda po útoku oznámila, že desítky ozbrojenců vtrhly do prezidentské kanceláře v Palais de la Nation a požadovaly svržení prezidenta Felixe Tshisekediho. Plánovači převratu jsou zatčeni a jeho vůdce, Christiana Malangu, zabila konžská armáda, na fotografiích zveřejněných později na sociálních sítích byla vidět mrtvola jeho a dalšího bojovníka. Podle úřadů byl Malanga zabit poté, co kladl odpor při zatýkání. Obyvatelé podle médií vyjádřili nad incidentem svůj hněv a vyzvali k diplomatickému řešení a řádnému vyšetření toho, jak se útočníkům podařilo prolomit bezpečnostní opatření. Národní kontingent pak tvrdí, že při incidentu zatkl přibližně padesát osob, včetně tří amerických občanů a syna vůdce převratu, Malangy, který byl také vůdcem opozice v exilu ve Spojených státech. Christian Malanga, 41letý Konžan a vyučený bývalý voják žil dlouhou dobu ve Spojených státech a v roce 2011 pak kandidoval v parlamentních volbách v KDR jako člen opozice. V neděli brzy ráno Malanga zveřejnil na Facebooku živé video z interiéru prezidentského paláce. Obklopen ozbrojenými muži na něm vyhrožoval konžskému prezidentovi Félixi Tshisekedimu. K pokusu o převrat navíc došlo několik hodin po přestřelce v rezidenci bývalého místopředsedy vlády Vitala Kamerheho, významného člena parlamentu, který by se měl stát příštím předsedou. Při tomto incidentu zemřeli dva strážci a jeden útočník.

Nepokoje jsou dalším pokračováním ozbrojeného konfliktu na východě země, kde konžské síly bojují v provincii Severní Kivu proti povstalcům ze skupiny M23 (ůdajně financované Rwandou), která postupuje z východu země a snaží se dobýt Gomu, strategické město bohaté na nerostné suroviny v provincii Severní Kivu. Od loňského roku její členové vysídlili více než milion lidí. Jeden z obyvatel země, Didier Tshinzu, říká: „V každém případě žijeme v demokratické zemi, takže se nemůžeme smířit s podobnými pokusy o převrat, které se dějí kdykoli. Tato země má prezidenta, Félixe Antoina Tshisekediho, prezidenta Demokratické republiky Kongo. Nepřátelé míru vždy usilují o státní převrat.“ Pokus o převrat v nedělním prohlášení odsoudil také šéf Africké unie. Na incidentu se podíleli i američtí občané, na fotografiích z incidentu je také vidět zabavený pas občana USA Benjamina Zalmana-Poluna, který byl identifikován jako „podnikatel v oblasti konopí“ a Malangův obchodní partner. Lucy Tamlynová, velvyslankyně USA v KDR, vyjádřila „šok a znepokojení“ nad incidentem a prohlásila: „Ujišťujeme vás, že budeme v maximální míře spolupracovat s orgány KDR při vyšetřování těchto trestných činů a hnát k odpovědnosti všechny občany USA, kteří se na trestných činech podíleli.“ Násilí mělo bohužel dopady i za hranicemi Konžské demokratické republiky. Střela vypálená z Kinshasy dopadla do Brazzaville, hlavního města sousední šestimilionové Konžské republiky (obě hlavní města odděluje řeka Kongo) a zranila několik osob.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.