Nová Kaledonie, třetí největší producent niklu na světě

Politicko-povstalecká krize se přidává k hospodářské krizi, kde je ekonomika založena především na těžbě niklu.

Včera jsme podrobně informovali o situaci v Nové Kaledonii, nyní se podívejme na místní klíčovou komoditu, na jejíž těžbě závisí mnoho pracovních míst.

Odvětví niklu, v němž se na souostroví nachází 20 až 30 % světových zdrojů, je hlavním zaměstnavatelem na území s 270 000 obyvateli a přímo či nepřímo zaměstnává 20 až 25 % novokaledonských pracovníků.

Navzdory prudkému nárůstu celosvětové poptávky spojenému s výrobou baterií pro elektromobily zažívá odvětví těžby niklu v současné době vážnou krizi, uvedl portál Statista. Ceny niklu se v roce 2023 propadly o více než 40 %, což způsobilo rekordní ztráty skupinám provozujícím tři doly na souostroví, jejichž produkce se v prvním čtvrtletí roku 2024 snížila o více než 30 %. Jeden z nich, důl Koniambo (KNS), byl dokonce nedávno zakonzervován po odchodu anglo-švýcarské skupiny Glencore. Pokud se do srpna letošního roku nenajde kupec, mohlo by být propuštěno zhruba 1 750 zaměstnanců tohoto závodu.

Graf ukazuje hlavní země/území produkující nikl na světě v roce 2023 v tisících tun. Zdroj: Statista.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.