Rakousko: Británii za její tvrdý postoj k migraci chválíme

Rakouský kancléř Karl Nehammer chválí úsilí Spojeného království v oblasti migrace, zmiňuje jeho plán na deportace.

V Argumentu jsme několikrát psali o dohodě Rishiho Sunaka s rwandskými představiteli o deportaci migrantů ze Spojeného království do africké Rwandy. Koncem dubna britský parlament schválil legislativu, která umožňuje posílat některé migranty do této africké země, čímž dal zelenou plánovaným letům v létě letošního roku. Kontroverzní britský plán, má za cíl odradit lidi zoufale se snažící dostat do Velké Británie od riskantního překračování Lamanšského průlivu. Nyní takový postup deportace podpořili i Rakušané. Rakouský vůdce v předposledním májovém týdnu přijal premiéra Rishiho Sunaka ve Vídni a Británii pochválil jakožto „průkopníka“ v přenášení azylových řízení do míst mimo Evropu. Konzervativní strana rakouského kancléře Karla Nehammera dlouhodobě zaujímá tvrdý postoj k migraci a a spoléhá na úspěch v parlamentních volbách, které se očekávají letos na podzim. Nehammer citoval britský návrh zákona o posílání migrantů do Rwandy a zároveň uvedl, že Rakousko a Spojené království, které v roce 2020 opustilo Evropskou unii, jsou „strategickými partnery, pokud jde o možnost vést azylové řízení v bezpečných třetích zemích“.

Rakousko je jednou z 15 zemí 27členné EU, které minulý týden vyzvaly k uzavření dalších dohod se zeměmi, odkud migranti odcházejí nebo přes které se dostávají do Evropy. „Spojené království je průkopníkem té cesty, která bude důležitá i pro Evropskou unii,“ řekl kancléř na společné tiskové konferenci se Sunakem. Svou inspiraci Spojeným královstvím vyjádřil takto: „Díky rwandskému modelu je průkopníkem i pro nás, abychom mohli zařadit azylové řízení v bezpečných třetích zemích do agendy Evropské unie.“ Sunak dodal, že „musíme prosazovat nové nápady, řešení a odstrašující prostředky – odsuny do bezpečných třetích zemí – jako je britský průkopnický program pro Rwandu“. „Je stále jasnější, že mnoho dalších zemí se nyní shoduje na tom, že právě takový přístup je zapotřebí: odvážný, neotřelý, hledající partnerství s bezpečnými zeměmi,“ domnívá se Sunak. Proti anglickému postupu však zároveň existuje silná opozice. Aktivisté za lidská práva a skupiny migrantů slíbili, že budou proti této politice, která je podle nich neetická a nehumánní, nadále bojovat.

Články zveřejněné v rubrice Trendy nemusejí vyjadřovat názor redakce.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.