Německo: Ve stavebnictví se má zrušit 10 000 pracovních míst

Stavebnictví je k letošnímu roku skeptičtější. Odvětvové sdružení očekává, že bude zrušeno nejméně 10 000 pracovních míst. Průmysl a odborníci vyzývají ke snížení byrokracie.

Stavebnictví revidovalo svá podnikatelská očekávání pro letošní rok směrem dolů, informoval portál Tagesschau. Prezident oborového svazu HDB Peter Hübner uvedl, že nyní očekávají pokles tržeb o čtyři procenta v roce 2024 a zrušení 10 000 pracovních míst. „Jsme ve čtvrtém roce slabého výkonu stavebnictví,“ zdůraznil Hübner. „Ani letos nedojde k žádnému obratu.“

Zejména bytová výstavba v současné době drasticky oslabuje. Institut německého hospodářství (IW Köln) předpokládá, že jen výdaje na bytovou výstavbu by se po zohlednění inflace musely každoročně zvýšit o zhruba 20 miliard eur, měřeno úrovní roku 2022. Jen tak by bylo možné postavit přibližně 350 000 bytů ročně. Tolik nových bytů by podle zprávy muselo být postaveno každý rok až do roku 2030, aby byla uspokojena poptávka. Odvětví je však od dosažení takových čísel ještě daleko.

Podle Hübnera je velkým problémem také přílišná byrokracie. „Žádné odvětví není tak důkladně regulováno jako stavebnictví: jsou zde různá a stále nová vládní nařízení, zastaralé předpisy a sotva digitalizovaná veřejná správa.“ Institut německého hospodářství by rovněž uvítal zmírnění regulací ve stavebnictví a tím i zvýšení produktivity v oboru – například prostřednictvím sériové výstavby.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.