Šéfka ruské centrální banky vyzývá k otevřené ekonomice

Šéfka ruské centrální banky ve čtvrtek vyzvala Rusko, aby bylo „otevřenou ekonomikou“, a to i přes příval západních sankcí a obchodních omezení, kterým bylo vystaveno kvůli své ofenzivě na Ukrajině.

Guvernérka centrální banky Elvira Nabiullinová vystoupila na Petrohradském mezinárodním ekonomickém fóru (SPIEF), významné ruské podnikatelské události, která bývala horkým místem pro uzavírání obchodů se západními investory, uvedl web France24.com.

Nabiullinová míní, že „navzdory sankcím bychom měli být připraveni integrovat naši ekonomiku“ do světové ekonomiky.

Sankce do značné míry vyřadily Rusko z mezinárodního finančního systému a zničily jeho dřívější lukrativní energetická partnerství se Západem.

Od té doby, co Moskva vyslala vojska na Ukrajinu, se z Ruska stáhla také řada západních společností.

Čína se v posledních dvou letech stala hlavním ekonomickým partnerem Ruska, ačkoli prezident Vladimir Putin se ohradil proti tomu, že Spojené státy vyvíjejí „nátlak“ na tento vztah a hrozí sankcemi vůči čínským bankám, které obchodují s Ruskem.

Nabiullinová rovněž uvedla, že Rusko musí rozvíjet své kapitálové trhy, a varovala, že plánované zvýšení daní nesmí být provedeno způsobem, který by odrazoval od investic.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.