Jazzová neděle Jana Schneidera: Time After Time, Michele Heart Willie a The Leo

V další  díle jazzového průvodce od Jana Schneidera čekají na zájemce tři jazzové kompozice k obohacení nedělního dne.

Začít jazzové okénko uklidňujícím spodním tónovým rejstříkem není myslím špatný nápad. Kontrabasista Marco Panascia a baskytarista Dario Deidda tvoří „Jazz Bass Duo“. V jejich podání zde zazní proslulá píseň Cyndi Lauperové „Time After Time“.

Altsaxofonista Darius Jones trochu provokativně hraje svou skladbu „Michele (Heart) Willie“. Základní linii klade figurativní kontrabas, který hraje Adam Lane, dolaďovací, posléze pěkně inspirativní, a pak zase zdobivé bicí hraje Jason Nazary. A na tu obálku se koukat opravdu nemusíte.

Dvě freejazzová tria, hrající pospolu, to budí oprávněná očekávání! Double Trio Daniele Cavallantiho v žádném případě nezklame: kapelníkova skladba „The Leo“ (1987) je postavena na nádherném prolínání dvou basových linek (Jean-Jacques Avenel a Paolino Dalla Porta), pod nimiž řádí dva skvělí bubeníci (Tiziano Tononi a Oliver Johnson). Vytvářejí tak atmosféru jako při stvoření světa, kdy se duch vznášel nad rozbouřenými vodami (přiznám se, že miluji tento freejazzový koncept). Zde se skvěle a vskutku tvořivě vznáší saxofonisté Daniele Cavallanti (sopránka a tenor) a Roberto Ottaviano (sopránka a altka).

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.