Rovný a rovnější. Ursula kvůli znovuzvolení zametá Meloniové prohřešky pod stůl

Předsedkyně Evropské komise podle čtyř úředníků zpozdila vydání zprávy o svobodě médií a právním státu.

Italská tisková sdružení vyjádřila obavy z nárůstu vládních zásahů do médií a žalob namířených proti novinářům, ke kterému došlo po nástupu vlády Giorgie Meloniové v roce 2022. Italská státní televize RAI zažila v květnu stávku novinářů, kteří protestovali proti snahám učinit z ní hlásnou troubu vlády. Evropská komise již dříve Itálii kritizovala za to, že její zákon o pomluvě je využíván k útokům na novináře.

Nyní došlo ke zpoždění vydání zprávy o dodržování zásad právního státu, přičemž někteří představitelé EK naznačují, že je to způsobeno snahou Ursuly von der Leyenové o znovuzvolení; její kabinet údajně o posunutí požádal. Další úředníci Komise, opět údajně, doporučili novinářům, aby se na postoj exekutivy EU ke svobodě médií v Itálii neptali.

Zaměstnanci Komise jsou nespokojeni s tím, že se její předsedkyně vyhýbá kritice vůči Itálii. Schválení zprávy komisaři bylo naplánováno na začátek července, ale pravděpodobně bude zveřejněna až poté, co Evropský parlament podpoří nového předsedu Evropské komise, uvádí článek. Podle dokumentu je zpráva stále plánována na 3. července, ale úředníci očekávají, že bude aktualizována. Mluvčí Komise zdůraznil, že zpráva bude věcná a objektivní a bude se týkat vývoje za poslední rok. O datu přijetí zprávy bude rozhodnuto po ukončení konzultací se zeměmi EU, přičemž úředníci žádné pokyny ohledně dotazů na svobodu médií v Itálii nedostali.

Von der Leyenová vyjádřila ochotu spolupracovat s Meloniové krajně pravicovou stranou Bratři Itálie a její skupinou v Evropském parlamentu, během květnové rozpravy dokonce Meloniovou označila za „zastánkyni právního státu“. Oficiální volba příštího předsedy Evropské komise je naplánována na 18. července, ale v případě potřeby může být odložena až na září. Odklad zveřejnění zprávy o právním státě prý má zabránit jakémukoli dojmu politického ovlivnění diskusí o znovuzvolení von der Leyenové.

Vláda Meloniové čelila kritice za kroky týkající se svobody médií, práv LGBTQ+ a práv žen. Tiskové asociace upozornily na rostoucí zásahy vlády a žaloby proti novinářům. Ve světovém indexu svobody tisku se Itálie propadla na 46. místo. Evropská komise pod vedením Věry Jourové pozorně sleduje negativní trendy ve svobodě médií v Itálii i dalších zemích, jako je Slovensko. V květnu Evropská federace novinářů a pět dalších organizací vyzvalo Jourovou, aby vyšetřila zásahy italské vlády do médií.

Výroční zpráva Komise o dodržování zásad právního státu zkoumá, jak členské státy EU dodržují hodnoty, jako svoboda médií, nezávislost soudů a boj proti korupci. V předchozích letech zpráva vyvolala spory EU s některými zeměmi, např. Maďarskem či Polskem. Letošní zpoždění ve zveřejnění zprávy může souviset i s dalšími zeměmi: Řecko čelí kritice za používání špionážního softwaru proti politickým oponentům a novinářům, slovenská vláda byla obviněna z podkopávání svobody médií a boje proti korupci. Předsedkyně Komise Ursula von der Leyenová ve svém prvním funkčním období kladla důraz na dodržování zásad právního státu a zmrazila finanční prostředky pro Maďarsko. Komise ve výročních zprávách již dříve vytýkala i vládám Bulharska, Chorvatska či Španělska, že se jim nepodařilo dosáhnout stanovených cílů.

Komise pod vedením von der Leyenové navrhla nový Evropský akt o svobodě médií, který byl přijat v letošním roce. Zákon začne platit od konce roku 2025, týká se spravedlivého vlastnictví médií a má zajistit, že vlády států EU nebudou zasahovat do redakčních rozhodnutí a nutit novináře, aby zveřejňovali své zdroje.

Články zveřejněné v rubrice Trendy nemusejí vyjadřovat názor redakce.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.