Mezinárodní institut pro rozvoj managementu (IMD) zveřejnil ve vydání za rok 2024 žebříček světové konkurenceschopnosti, který porovnává více než šest desítek zemí.
Konkurenceschopnost ekonomiky nelze redukovat pouze na její HDP a produktivitu; politický, sociální a kulturní rozměr je pro podniky také realitou. Vlády hrají klíčovou roli tím, že poskytují prostředí charakterizované účinnou infrastrukturou, institucemi a politikami, které mohou podpořit udržitelnou tvorbu hodnot ze strany podniků.
Indonésie je na vzestupu, Německo a Japonsko kleslo
V čele žebříčku se letos umístil městský stát Singapur, který si polepšil o tři místa. Za ním následuje Švýcarsko (+1 místo) a Dánsko (-2 místa). Všechny tři země jsou poměrně malými ekonomikami. První globální těžkou váhou v žebříčku jsou USA na dvanáctém místě (-3 místa), v těsném závěsu za nimi je Čína na 14. místě (+7 míst). Německo se propadlo a je až na 24. místě (-2 místa).
Ředitel Světového centra pro konkurenceschopnost Arturo Bris sdělil, že v posledních několika desetiletích zaznamenaly země jako Čína, Indie, Brazílie, Indonésie a Turecko rychlý růst a rozvoj. „Dopad je takový, že nyní hrají důležitou roli v oblasti obchodu, investic, inovací a geopolitiky,“ zmínil Bris.
„Konkurenceschopnost Indonésie je dána zlepšující se ekonomickou výkonností, schopností přilákat kapitál a růstem hrubého domácího produktu. V letošním roce je ekonomická výkonnost jihovýchodní Asie velmi dobrá, s výjimkou Malajsie, která v žebříčku klesla,“ uvedl.
Pokud jde o Japonsko, tak jeho konkurenceschopnost klesá, protože tato země je méně agresivní v provádění digitální transformace. Náznakem je pokles vývozu technologií, přestože dříve Japonsko dominovalo světovým technologickým společnostem.
Světové centrum pro konkurenceschopnost používá pro stanovení žebříčku čtyři ukazatele, a to ekonomickou výkonnost, efektivitu vlády, efektivitu podnikání a infrastrukturu. Hodnocení se provádí na základě schopnosti země dlouhodobě zvyšovat prosperitu. To znamená, že se provádí výzkum založený na průzkumech a tvrdých datech, který měří nejen úroveň kupní síly, produktivity a hrubého domácího produktu, ale zohledňuje také sociální, kulturní faktory a faktory udržitelnosti.
Graf webu Statista ukazuje výsledky vybraných zemí v žebříčku světové konkurenceschopnosti 2024. Českou republiku najdeme na 29. místě z 67 hodnocených světových ekonomik. Oproti roku 2023 si ČR pohoršila o 11 míst. Slovensko je na 59. místě.
Články zveřejněné v rubrice Trendy nemusejí vyjadřovat názor redakce.