Žebříček konkurenceschopnosti 67 zemí: ČR je na 29. místě

Mezinárodní institut pro rozvoj managementu (IMD) zveřejnil ve vydání za rok 2024 žebříček světové konkurenceschopnosti, který porovnává více než šest desítek zemí.

Konkurenceschopnost ekonomiky nelze redukovat pouze na její HDP a produktivitu; politický, sociální a kulturní rozměr je pro podniky také realitou. Vlády hrají klíčovou roli tím, že poskytují prostředí charakterizované účinnou infrastrukturou, institucemi a politikami, které mohou podpořit udržitelnou tvorbu hodnot ze strany podniků.

Indonésie je na vzestupu, Německo a Japonsko kleslo

V čele žebříčku se letos umístil městský stát Singapur, který si polepšil o tři místa. Za ním následuje Švýcarsko (+1 místo) a Dánsko (-2 místa). Všechny tři země jsou poměrně malými ekonomikami. První globální těžkou váhou v žebříčku jsou USA na dvanáctém místě (-3 místa), v těsném závěsu za nimi je Čína na 14. místě (+7 míst). Německo se propadlo a je až na 24. místě (-2 místa).

Ředitel Světového centra pro konkurenceschopnost Arturo Bris sdělil, že v posledních několika desetiletích zaznamenaly země jako Čína, Indie, Brazílie, Indonésie a Turecko rychlý růst a rozvoj. „Dopad je takový, že nyní hrají důležitou roli v oblasti obchodu, investic, inovací a geopolitiky,“ zmínil Bris.

„Konkurenceschopnost Indonésie je dána zlepšující se ekonomickou výkonností, schopností přilákat kapitál a růstem hrubého domácího produktu. V letošním roce je ekonomická výkonnost jihovýchodní Asie velmi dobrá, s výjimkou Malajsie, která v žebříčku klesla,“ uvedl.

Pokud jde o Japonsko, tak jeho konkurenceschopnost klesá, protože tato země je méně agresivní v provádění digitální transformace. Náznakem je pokles vývozu technologií, přestože dříve Japonsko dominovalo světovým technologickým společnostem.

Světové centrum pro konkurenceschopnost používá pro stanovení žebříčku čtyři ukazatele, a to ekonomickou výkonnost, efektivitu vlády, efektivitu podnikání a infrastrukturu. Hodnocení se provádí na základě schopnosti země dlouhodobě zvyšovat prosperitu. To znamená, že se provádí výzkum založený na průzkumech a tvrdých datech, který měří nejen úroveň kupní síly, produktivity a hrubého domácího produktu, ale zohledňuje také sociální, kulturní faktory a faktory udržitelnosti.

Graf webu Statista ukazuje výsledky vybraných zemí v žebříčku světové konkurenceschopnosti 2024. Českou republiku najdeme na 29. místě z 67 hodnocených světových ekonomik. Oproti roku 2023 si ČR pohoršila o 11 míst. Slovensko je na 59. místě.

Články zveřejněné v rubrice Trendy nemusejí vyjadřovat názor redakce.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.