Jazzová neděle Jana Schneidera: Another Day, Mingus a FreeJazz

Jazzový speciál Jana Schneidera tradičně obohacuje neděli na !Argumentu. Dnes nabídne Another Day , Mingus a FreeJazz.

Netuctový ženský jazzový projev, to je vždycky lahůdka. Norská zpěvačka Solveig Slettahjell s kapelou příznačně nazvanou Slow Motion Quintet (Sjur Miljeteig, trubka; Morten Qvenild, piano; Mats Eilertsen, kontrabas; Per Oddvar Johansen, bicí) nahrála Qvenildovu skladbu Another Day velmi působivým způsobem (včetně oněch nezvyklých perkusivních zvuků a nádherné basy) a co je dnes velmi vzácné, bez jakýchkoliv manýrů, prostě a přirozeně.

Transalpský jazz je poměrně málo frekventovaný termín. Skrývá se za ním například formace Depart, což je Harry Sokal, soprano- a tenorsaxofonista s bohatou americkou jazzovou zkušeností , kontrabasista Heiri Känzig a bubeník Jojo Mayer. Už podle názvu mě zaujala Känzigova skladba Mingus. Myslím, že oslavila jeho odkaz velmi důstojným a důvtipným způsobem.

A pro freejazzové zatvrzence nakonec něco fundamentálně klasického: jedním z těch, co nejvíce ovlivnili jazzovou muziku, byl altsaxofonista  Ornette Coleman. V roce 1961 nahrál přelomovou kolektivní improvizaci s prostým názvem FreeJazz. Ornette hraje spolu s trumpetistou Donem Cherrym, kontrabasistou Scottem LaFaro a bubeníkem Billy Higginsem z levého kanálu, basklarinetista Eric Dolphy, trumpetista Freddie Hubbard, kontrabasista Charlie Haden a bubeník  Ed Blackwell pak z kanálu pravého.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.