Evropský parlament: Wilders se chce připojit do frakce k Orbánovi a Babišovi

Plánovaná nová krajně pravicová parlamentní skupina v Evropském parlamentu pokračuje ve formování: Strana nizozemského pravicového populisty Wilderse rovněž oznámila, že se připojí k alianci kolem šéfa maďarské vlády Orbána.

Strana PVV nizozemského pravicového populisty Geerta Wilderse se chce připojit k plánované nové krajně pravicové skupině v Evropském parlamentu, informovala německá Tagesschau. „Chceme spojit síly v (Evropském parlamentu) a hrdě se připojíme k ‚Patriotům pro Evropu‘,“ prohlásil Wilders. „Silní a suverénní. Bráníme se nelegálnímu přistěhovalectví. Bráníme mír a svobodu. A podporujeme Ukrajinu,“ dodal.

Po úspěchu pravicových stran v evropských volbách oznámili nedávno maďarský premiér Viktor Orbán a lídr rakouské FPÖ Herbert Kickl vytvoření nové parlamentní skupiny. K plánované alianci „Patrioti pro Evropu“ se připojilataké populistická a euroskeptická opoziční strana ANO, kterou vede bývalý český premiér Andrej Babiš. Svůj záměr připojit se oznámily také španělská strana VOX a portugalská Chega.

Po Wildersově oznámení bude mít nová skupina europoslance ze šesti zemí – pro získání statusu skupiny v Evropském parlamentu je nutné členství europoslanců z nejméně sedmi zemí. Spekuluje se, že se k ní připojí italská Liga a francouzské Národní shromáždění (RN) pravicové populistky Marine Le Penové.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.