Obrácenou stranou růstu je ale příjmová nerovnost. Složení vysokopříjmové populace se mění.
Reálné peněžní příjmy obyvatelstva Ruské federace v roce 2023 vzrostly o rekordních 5,6 %. Toto číslo překonalo prognózy ministerstva hospodářství i nezávislých expertů, napsal ruský deník Kommersant s odvoláním na novou zprávu Centra makroekonomické analýzy a krátkodobého plánování. Aktuální zpráva se opírá o statistická data Rosstatu a vlastní výpočty a upozorňuje na růst příjmových nerovností v Rusku.
V první polovině letošního roku peněžní příjmy v Rusku vyrostly o 7,4 % a nejvýznamnější složkou tohoto růstu byly mzdy. V minulém roce se na růstu příjmu podílely všechny zdroje, nicméně reálné mzdy rostly o 7,8 %, což je rekordní číslo od roku 2018. V letošním roce, od ledna do května, se reálné mzdy v Rusku zvýšily dokonce o 10,1 %. Studie ukazuje, že růst mezd se vyrovnal ve srovnání mezi jednotlivými sektory, především finanční sektor (o 16 %), stavebnictví (13 %), administrativní činnosti (12 %), zpracovatelský průmysl (13 %) a těžbu (12 %).
Hlavním důvodem růstu mezd je nedostatek zaměstnanců, který je rekordní. Deficit pracovníků je také jedním z důvodů, proč ruská centrální banka zpřísnila svoji protiinflační politiku.
Studie ale zdůraznila, že růst příjmů a blahobytu v Rusku je nerovný. V roce 2023 koeficient příjmové diferenciace, který od roku 2018 s přestávkami klesal, začal opět růst a dosáhl hodnoty 15 (16 v roce 2018 a 14 v roce 2022). Podobně se změnil i koeficient diferenciace podle výdajů na konečnou spotřebu, který v letech 2018 až 2023 nejprve klesl z 9,5 na 8 a poté opět vzrostl na 8,5. Nerovnost zároveň roste na pozadí pokračujícího poklesu chudoby, která na konci roku 2023 její úroveň klesla na historické minimum 8,5 %.
U vysokopříjmových skupin obyvatelstva je růst rychlejší. Podle studie se složení vysokopříjmových skupin v Rusku mění. Objevily se nové prvky: účastníci vojenské operace na Ukrajině, jejichž přídavky jsou více než dvojnásobkem průměrné měsíční mzdy v zemi, a pracovníci v oblastech, kde aktivně probíhá substituce dovozu a roste výroba (strojírenství, chemický průmysl, IT atd.).
Podíl ruských občanů s příjmy nad 100 tisíc rublů měsíčně (z velké části však v důsledku inflace) vzrostl z 5,7 % obyvatel v roce 2021 na 10 % v roce 2023 a zřejmě se výrazně zvýší v roce 2024. Tato skutečnost je jedním z důvodů pro reformu stupnice daně z příjmů fyzických osob, která by měla být definitivně stanovena v nejbližší době. Daňová progrese by se měla dotknout především lidí s vysokými příjmy (od 2,4 milionů rublů ročně).
Zpráva je zde (v ruštině).
Články zveřejněné v rubrice Trendy nemusejí vyjadřovat názor redakce.