Súdán: Katastrofální konflikt by mohl zabít miliony lidí a rozšířit chaos po celé Africe a Blízkém východě

Válce v Súdánu je věnován jen zlomek pozornosti, která je věnována Gaze a Ukrajině. Přesto hrozí, že bude smrtelnější než oba konflikty.

Třetí největší africká země je v plamenech. Její hlavní město bylo srovnáno se zemí, možná 150 000 lidí bylo povražděno a těla se hromadí na provizorních hřbitovech viditelných z vesmíru. Více než 10 milionů lidí, pětina obyvatel, bylo nuceno opustit své domovy. Hrozí hladomor, který by mohl být smrtelnější než v Etiopii v 80. letech: podle některých odhadů by do konce roku mohlo zemřít 2,5 milionu civilistů.

Jedná se o nejhorší humanitární krizi na světě – a také o geopolitickou časovanou bombu, uvedl The Economist. Súdán je díky své velikosti a poloze motorem chaosu i za svými hranicemi. Státy Blízkého východu a Rusko beztrestně sponzorují válčící strany. Západ se neangažuje, OSN je ochromena. Násilí destabilizuje sousední země a vyvolá příliv uprchlíků do Evropy. Súdán má přibližně 800 km pobřeží Rudého moře, takže jeho imploze ohrožuje Suezský průplav, klíčovou tepnu světového obchodu.

Hlavními bojujícími stranami jsou konvenční armáda, Súdánské ozbrojené síly (SAF), a milice s názvem Síly rychlé podpory (RSF). Oběma velí bezohlední váleční velitelé, kteří soupeří o kontrolu nad státem a jeho kořistí.

Boje podněcují vnější síly. Spojené arabské emiráty (SAE), dodávají zabijákům RSF náboje a bezpilotní letadla. Írán a Egypt vyzbrojují SAF. Rusko hraje na obě strany a nasazuje Wagnerovy žoldáky. O vliv soupeří také Saúdská Arábie, Turecko a Katar. Každý z těchto aktérů má své cíle, od zajištění dodávek potravin po ukořistění zlata.

Krveprolití bude ještě horší. Naše analýza satelitních dat a termálních snímků ukazuje zemi pokrytou požáry, upozorňuje dále The Economist. Farmy a úroda jsou vypáleny. Lidé jsou nuceni jíst trávu a listí. Pokud bude nedostatek potravin pokračovat, může podle nizozemského think-tanku, který se zabývá modelováním krize, do roku 2027 zemřít hlady 6-10 milionů lidí.

Súdán má propustné hranice se sedmi nestabilními státy, které představují 21 % rozlohy Afriky a jsou domovem 280 milionů lidí, včetně Čadu, Egypta, Etiopie a Libye. Tyto země čelí destabilizujícím tokům uprchlíků, zbraní a žoldáků. Kromě Afriky lze očekávat nový uprchlický šok v Evropě, který bude následovat po válkách v Sýrii a Libyi, a to v době, kdy je migrace palčivým tématem ve Francii, Německu i jinde.

Pokud by Súdán upadl do trvalé anarchie nebo se stal darebáckým státem nepřátelským vůči Západu, mohlo by to dále ohrozit fungování Suezského průplavu, kterým se běžně přepravuje sedmina světového obchodu, především mezi Evropou a Asií. Již nyní čelí narušení v důsledku útoků húthijských povstalců v Jemenu, což nutí nákladní lodě k dlouhým a nákladným oklikám kolem Afriky.

Celý článek si můžete přečíst zde v angličtině.

 

Psali jsme:

Články zveřejněné v rubrice Trendy nemusejí vyjadřovat názor redakce.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.