Švýcarsko bere na milost jaderné elektrárny

Švýcarský ministr energetiky uvedl svůj plán Spolkové rady odstranit zákonem daný zákaz výstavby jaderných elektráren.

Švýcarská vláda se domnívá, že by jaderné elektrárny měly ve Švýcarsku zůstat dlouhodobou možností. Podle Alberta Röstiho, šéfa švýcarského spolkového ministerstva životního prostředí, dopravy, energetiky a komunikací, jsou stávající lokality jaderných elektráren ve Švýcarsku vhodné pro výstavbu i jakýchkoli nových elektráren. „Dokážu si představit, že bychom postavili další například v Mühlebergu,“ řekl Rösti v jednom z rozhovorů. V roce 2017 se však švýcarští voliči vyslovili pro zákaz výstavby nových jaderných elektráren. „Lidové rozhodnutí může zvrátit pouze lid,“ říká Rösti. Jaderná elektrárna by podle něj měla v nové lokalitě potíže kvůli přijetí ze strany veřejnosti. Přesto však předesílá, že politika, která s jádrem počítá, je v „evropském zájmu“ a bude se snažit jádro v zemi prosadit. On sám by podle svých slov „raději žil vedle jaderné elektrárny, než aby musel zažívat nedostatek elektřiny“. Obyvatelé kantonu Aargau, kde se nachází švýcarská jaderná elektrárna „z ní žijí již desítky let a vnímají ji pozitivně, a to i z hlediska pracovních míst“, upozorňuje ministr energetiky.

Spolková rada je povinna předvídat nové situace a předkládat lidem návrhy a ministr Rösti chce proto pro změny v energetické koncepci připravit půdu. Situace potřeby řešit v zemi energetickou situaci vznikla v důsledku dekarbonizačních cílů a války na Ukrajině. Kromě toho počet obyvatel roste rychleji, než se při hlasování Švýcarů v roce 2017 předpokládalo. Projekty obnovitelných zdrojů energie, jako jsou alpské solární elektrárny, jsou pomalé. Pokud by se nové jaderné elektrárny ve Švýcarsku začaly stavět, budou třeba prostředky na masivní dotace. Švýcarský ministr se také ohrazuje proti kritice ze sousední německé spolkové země Bádensko-Württembersko. Před poslední zimou bylo Německo tři zimy závislé na švýcarské elektřině. Pro Röstiho je jasné jedno: dokud bude platit zákaz, nebudou firmy o nových projektech ani uvažovat. „Musíme jednat hned, abychom byli později připraveni,“ řekl Rösti médiím s tím, že připravuje nepřímý protinávrh zákona z roku 2017. Ten by švýcarský parlament mohl projednat možná již koncem příštího roku. „A nakonec rozhodnou lidé,“ dodal Rösti.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.