Rusko systematicky špehuje větrné elektrárny, datové kabely a potrubí v Baltském moři.
Stále znovu a znovu se v Severním a Baltském moři z ničeho nic objevují údajná ruská výzkumná plavidla. Oficiálně mají tyto lodě provádět „hydrografický výzkum“. Jsou však také využívány k systematickému špehování datových a energetických kabelů, vojenské infrastruktury a větrných elektráren, upozornila německá Tagesschau.
To je však v teritoriálních vodách jiných zemí v rozporu se zákonem. Vyplývá to z mezinárodního výzkumného projektu „Ruské špionážní lodě“, na němž se podílely německé stanice NDR, WDR a Süddeutsche Zeitung a v jehož rámci bylo analyzováno více než 400 plaveb 72 ruských „výzkumných lodí“ od začátku ruské útočné války proti Ukrajině.
Lodě uskutečnily nejméně 60 takzvaných „plíživých cest“ Severním a Baltským mořem, většinou s vypnutým lokalizačním systémem (AIS). Jedná se o extrémně pomalé cesty, někdy s nápadnou klikatou trasou. Někdy se lodě zcela zastavily a zůstaly na stejném místě několik hodin. Tyto manévry se opakovaně odehrávaly v bezprostřední blízkosti kritické infrastruktury – například plynovodů, datových kabelů nebo větrných elektráren.
Mezi předpokládané průzkumné cíle lodí patřila oblast potápění ponorek NATO, plynovod Baltic Connector a datový kabel spojující dánský ostrov Bornholm s Polskem. V Severním moři se „výzkumné plavidlo“ pohybovalo několik hodin v těsné blízkosti plynovodu Europipe. Tento plynovod vede z Norska do Dornumu v Dolním Sasku a zásobuje zemním plynem mnoho milionů domácností.
Prezident Spolkové zpravodajské služby Bruno Kahl je znepokojen rostoucí přítomností ruských špionážních lodí v Severním a Baltském moři: „Nebezpečí považujeme za velmi reálné. Není to něco, (…) čemu budeme čelit za deset nebo dvacet let, ale rychlost, s jakou Rusko stupňuje napětí a také zrychluje vlastní přípravy, aby mohlo vojensky zasáhnout proti Západu, nám dává důvod, abychom se na tyto hrozby, špionáž a sabotáže podívali velmi konkrétně,“ řekl Kahl v rozhovoru pro NDR, WDR a SZ.
Rusko v posledních desetiletích masivně investovalo do oblasti podmořské války. To zahrnuje běžnou ponorkovou flotilu, ale také miniponorky, které lze nenápadně vypouštět z větších lodí, a také podvodní drony a potápěče. V rámci „hybridní války“ se do centra pozornosti dostává také civilní podvodní infrastruktura.
Celý článek si můžete přečíst zde v němčině.
Snímek „Putins Flotte – Russische Spionage in der Ostsee“ (Putinova flotila – ruská špionáž v Baltském moři) je k dispozici v mediatéce ARD.