Francie jako třetí síla v jihovýchodní Asii

Neutrální postoj Francie v regionu a rozvoj jejích vazeb na ASEAN jsou přínosem pro regionální spolupráci i stabilitu.

Přítomnost Francie v jihovýchodní Asii má svou historii, ale v současné době je omezená, píše o perspektivách spolupráce Francie v regionu jihovýchodní Asie Tran Thi Mong Tuyen na stránkách Asia Times. Ve své indo-pacifické strategii se nicméně hodlá etablovat jako klíčový hráč v regionu, spolupracovat se zeměmi ASEAN v oblasti změny klimatu a využít své odborné znalosti v této oblasti. Její politika v jihovýchodní Asii je ovšem ovlivněna globálními konflikty i domácími záležitostmi, Francie se také nemůže rovnat ostatním velmocím ve financování infrastruktury nebo vojenské podpoře v regionu, ale její zaměření na netradiční bezpečnost je v souladu s prioritami ASEAN, zejména pokud jde o změnu klimatu a regionální výzvy.

Autor zdůrazňuje, že Francie přistoupením ke Smlouvě o přátelství a spolupráci v jihovýchodní Asii aktivně podporuje některé regionální mechanismy vedené ASEAN i ústřední postavení ASEAN. Ve spolupráci se sdružením ASEAN se angažuje i tak, že od roku 2009 akredituje velvyslance a sponzoruje semináře o regionální bezpečnosti. Indo-pacifická strategie Francie a pohled ASEAN na Indo-pacifický region mají společné rysy, zaměřují se na partnerství a neutralitu s cílem budovat důvěru. Neutrální postoj Francie je pro ASEAN přínosem, neboť podporuje multilateralismus a snižuje obavy z dynamiky velmocí. Neúčast Francie v aliancích, jako je Quad a AUKUS, ujišťuje ASEAN, že nebude pod tlakem, aby se postavil na západní stranu, může posílit její vliv v regionu a přizpůsobením se zásadám ASEAN přispět ke stabilitě a spolupráci v regionu. Podpora velmocí, jako je právě Francie, je pro posílení multilateralistického úsilí ASEAN zásadní.

Francie ale také zvýšila vývoz zbraní do zemí ASEAN a využila tak snahy o diverzifikaci v důsledku konfliktu na Ukrajině. Jako druhý největší vývozce zbraní na světě prodala ponorky Indonésii a navázala obranné partnerství s Malajsií a Filipínami. Hraje důležitou roli v námořní bezpečnosti v Jihočínském moři a posiluje vazby se Singapurem prostřednictvím komplexního strategického partnerství. Navzdory historickým vztahům Francie s Indočínou, zejména Vietnamem, je hospodářská spolupráce omezená, země se však nadále zasazuje o mír a bezpečnost v regionu.

V roce 2023 si Francie a Vietnam připomněly 50. výročí vzájemných vztahů a desátý rok strategického partnerství, které by se mohlo změnit na komplexní strategické partnerství, podobné vazbám mezi USA a Vietnamem. Modernizace vzájemných vztahů vyžaduje vzájemné odhodlání, francouzský prezident však Vietnam během této významné akce nenavštívil. Spolupráce ve strategických oblastech, podpora investic a zaměření na udržitelný rozvoj, ekologii a změnu klimatu posílí dvoustranné vazby. Důležité je také užší obranná spolupráce, prodej zbraní a rozvoj infrastruktury. Angažovanost Francie ve sdružení ASEAN představuje významné příležitosti pro regionální stabilitu a spolupráci, končí autor článek.

Články zveřejněné v rubrice Trendy nemusejí vyjadřovat názor redakce.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.