Turecko zvyšuje svou angažovanost v několika afrických zemích ve snaze posílit svůj vliv a obchod. Vzhledem k tomu, že dominantními hráči v této oblasti jsou Čína a Rusko, Ankara se snaží najít svou roli.
Turecko se v rámci svého strategického působení v Africe nedávno pustilo do nových projektů v Somálsku, kde chce Ankara prozkoumat ropná pole v pobřežních vodách a plánuje zlepšit vojenskou spolupráci díky novému testovacímu místu pro rakety, informoval portál Deutsche Welle.
Od zahájení politiky africké iniciativy v roce 1998 se Turecko snaží posílit obchodní, diplomatické a bezpečnostní vazby s tímto kontinentem.
V posledních dvou desetiletích Turecko zvýšilo počet svých velvyslanectví v Africe z 12 v roce 2002 na 44 v roce 2022. Turecký vlajkový dopravce Turkish Airlines létá do 62 afrických destinací a 38 afrických zemí má v Ankaře zřízena velvyslanectví.
Rostoucí vliv Turecka na kontinent se odráží v rostoucím objemu obchodu, který se z 5,4 miliardy dolarů v roce 2003 vyšplhal na více než 41 miliard dolarů v roce 2022, než loni opět klesl na 37 miliard dolarů.
Pro investory z Turecka je nejatraktivnější mladá africká populace a rostoucí poptávka po zboží, které slibují bohaté ekonomické přínosy. Turecké iniciativy však musí konkurovat projektům, které zahajují Čína, Rusko a arabské země v oblasti Perského zálivu usilující o zvýšení svého vlivu v Africe.
Průzkumné dohody otevírají dveře na energetické trhy
V červenci podepsal turecký ministr energetiky Alparslan Bayraktar se Somálskem takzvanou dohodu o průzkumu a těžbě uhlovodíků, která Ankaře uděluje výhradní práva na průzkum a těžbu ropy a plynu ve třech blocích u somálského pobřeží.
Alparslan oznámil, že koncem září nebo začátkem října vyšle Turecko do oblasti průzkumnou loď, neboť geoseismické studie ukázaly, že země disponuje nejméně 30 miliardami barelů ropy a zemního plynu.
Sohbet Karbuz, ředitel pro uhlovodíky a energetickou bezpečnost v pařížském think tanku Středomořská observatoř pro energetiku a klima (OMEC), považuje partnerství v oblasti průzkumu za „strategický krok“ k zajištění tureckých dodávek energie.
„Turecko je na cestě stát se významným hráčem v oblasti hlubokomořského průzkumu ropy a zemního plynu. Se svými čtyřmi vrtnými a dvěma seismickými výzkumnými plavidly již má technické zkušenosti,“ uvedl Karbuz v písemném komentáři pro DW.
Turecké dodávky energie jsou ze 74 % závislé na dovozu ze zahraničí, a proto Ankara usiluje o diverzifikaci svého energetického sektoru. V současné době země stále dováží obrovské množství plynu potrubím z Ruska, Ázerbájdžánu, Alžírska a Íránu a nakupuje zkapalněný zemní plyn (LNG) ze Spojených států, Egypta, Ruska, Francie a Nigérie.
Podrobnější informace jsou dostupné zde.