- 27Na příkladu belgické studie se pojďme podívat na vývoj trhu práce v západní Evropě. Na pracovním trhu totiž rapidně přibývá pracovníků starších 60 let a firmy tak budou muset reagovat.
Práce vstřícná je stáří? To bude zřejmě v Evropě čím dál častěji skloňovaný pojem. Podle průzkumu společnosti Acerta Consult, která poskytuje služby v oblasti lidských zdrojů, je v současné době v Belgii více než jeden z deseti zaměstnanců (11,5 %) ve věku 60 let a více. Pro srovnání, v roce 2019 bylo procento pracovníků v tomto věku pouze 7,23. Můžeme proto říci, že belgický trh rychle „stárne“. Počet pracovníků starších 60 let se za posledních pět let zvýšil téměř o 60 % a stárnutí pracovní síly tak odráží všeobecné stárnutí populace, které v nadcházejících desetiletích podle všech demografických prognóz povede k podstatnému zvýšení veřejných výdajů. Které sektory a jaké profese jsou seniory nejčastěji obsazeny? Analýza více než 230 000 zaměstnanců pracujících pro přibližně 19 000 soukromých společností zjistila, že sektory s největším počtem zaměstnanců starších 60 let jsou odvětví logistiky a dopravy a sektor sociální, který zahrnuje zdravotnická zařízení, školy čí menší neziskové organizace. V odvětví logistiky a dopravy je zaměstnanců starších 60 let přibližně 14,3 %, zatímco v odvětví sociálních služeb je to 13,5 %.
Ve společnosti se na základě výše zmiňovaného trendu rozvířila debata o důležitosti vládních kroků ve smyslu vypracování „jasné a proveditelné“ politiky pro starší zaměstnance. Právní expertka společnosti Acerta Consult Charlotte Pietersová uvedla, že od zaměstnavatelů dostávají „mnoho dotazů“ týkajících se stárnutí pracovní síly. „Společnosti chtějí vědět, jak mohou udržet své zaměstnance v práci déle, jak je nasměrovat k odchodu do důchodu nebo jak jim nabídnout více práce na delší dobu. Čísla potvrzují, že by se tím firmy měly zabývat. Starší zaměstnanci mají podle Pietersové na konci své kariéry k dispozici různé možnosti, včetně dnů dovolené navíc v závislosti na věku nebo odpracovaných letech, možností odchodu do důchodu, předčasného odchodu do důchodu a systémů nezaměstnanosti pro starší pracovníky. Další možností je zaměřit se na pracovní mobilitu, kdy zaměstnanci mohou změnit pozici v rámci společnosti, aby mohli pracovat déle, nebo i vstoupit do jiných odvětví, například do vzdělávání. „V neposlední řadě je zde také populární status flexi jobs a existuje také program dvojího zaměstnání, kdy zaměstnanci mohou trvale pracovat pro dva zaměstnavatele současně,“ uvedla Pietersová s tím, že druhá možnost je stále poměrně neznámá.
Články zveřejněné v rubrice Trendy nemusejí vyjadřovat názor redakce.