Francouzské město Marseille trápí mladistvá kriminalita

V Marseille je více než polovina obviněných z vraždy nebo pokusu o ni mladší 21 let. Tato „ultramladost“ odsouzených pachatelů je důvodem ke znepokojení. Problémem jsou i drogy.

Přístavní město Marseille, druhé největší, ale zároveň jedno z nejchudších měst France, bylo vždy dějištěm krimi akčních filmů, které zachycovaly letitý problém s drogami a násilím. Nyní se zdá, že tento trend se ještě prohlubuje. V Marseille tvoří věková skupina 14 až 21 let 60 % obviněných z vraždy nebo pokusu o vraždu. Tuto „ultramladost“ pachatelů odsoudil marseillský státní zástupce Nicolas Bessone, který v neděli uspořádal tiskovou konferenci po vraždě v Saint-Charles, při níž bylo hlavnímu podezřelému pouhých 14 let. Podle Karima Aliho, generálního ředitele sdružení Apis, které bojuje za profesní a sociální reintegraci, může být jedním z důvodů tohoto nadměrného zastoupení vliv sociálních sítí. „V naší práci je to veřejný nepřítel č. 1,“ říká a vytahuje mobilní telefon. „Na sociálních sítích se děje spousta věcí, které nikdo nemůže ovlivnit.“

Jak tuto situaci vidí francouzská mládež? „Už nemají žádný smysl života. Zabíjení je pro ně něco, co vidí jednou, dvakrát, a pak už to považují za normální.“ Maxime, mladý muž z marseillské čtvrti Cravache, který si odpykával trest odnětí svobody za drogy, komentuje rostoucí násilí ve městě. V jeho každodenním životě se hrůza postupně stala normální věcí. „Zpočátku mě šokovalo, když jsem viděl vraždy, a pak se z toho stal zvyk.“ Maxime, který popisuje osudově jednoduchou spirálu: „Dnes se s někým smluvíte, pošlete zprávu, odpovíte a je hotovo. Je to velmi jednoduché, a to je právě to, co je tak šokující.“ Tento fenomén je „časovanou bombou“, upozorňuje Mohamed Benmeddour, pedagog a mediátor, který popisuje zhoubnou živnou půdu pro cílené publikum. „Mladí lidé se nemají dobře, už nechodí do školy, rozešli se se společností, nikam nepatří. Jsou připraveni jít kamkoli a dělat cokoli,“ vysvětlil. „Dnes se obáváme, že se toto ultranásilí rozšíří. Tato bezmoc znepokojuje i úřady a policii. Policejní mluvčí Eddy Sid říká: „Budeme rychle potřebovat další zdroje, protože Marseille se stává laboratoří pro obchod s drogami ve Francii.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.