Přebytek zásob ropy a plynu, který pak vznikne, by mohl ještě podpořit investice do obnovitelných zdrojů.
Mezinárodní energetická agentura (MEA) předpovídá přechod na zelenou energii. Očekává totiž, že poptávka po fosilních palivech dosáhne do konce desetiletí vrcholu, což povede k přebytku zásob ropy a plynu, který by mohl ještě podpořit investice do obnovitelných zdrojů.
Geopolitické napětí na Blízkém východě a v Rusku, stejně jako nadcházející volby v klíčových zemích s vysokou poptávkou po energii, vytvářejí nejistotu. Nižší ceny z přebytku dodávek fosilních paliv by mohly usnadnit přechod na čistší energii, ačkoli konflikty by mohlo ovlivnit toky ropy, ale také ještě více zdůraznit potřebu investic do bezpečných a čistých technologií.
V loňském roce přibylo na celém světě rekordní množství čisté energie, a to více než 560 gigawattů (GW) obnovitelné kapacity, uvedla agentura. Očekává se, že investice do čisté energie dosáhnou v roce 2024 výše 2 bilionů dolarů, což je téměř dvojnásobek investic do fosilních paliv. Dále se předpokládá, že celosvětová poptávka po ropě dosáhne kolem roku 2030 vrcholu na úrovni necelých 102 milionů barelů denně (mb/d) a poté do roku 2035 klesne zpět na 99 mb/d, a to zejména v důsledku zvýšeného využívání elektromobilů.
Zpráva MEA také nastiňuje možné dopady na ceny ropy v případě, že budou celosvětově zavedeny přísnější environmentální politiky v boji proti změně klimatu.