Záplavy zničily značnou část úrody rýže v Bangladéši

Země je významným producentem rýže. Důležitou potravinu nyní ale bude muset dovážet kvůli kontrole cen.

Záplavy v Bangladéši zničily přibližně 1,1 milionu tun rýže, což povede ke zvýšení dovozu rýže v důsledku prudkého růstu cen potravin., napsala agentura Reuters.

Záplavy způsobené silnými monzunovými dešti postihly miliony lidí a způsobily značné škody na úrodě, zejména na rýži, a to především ve východních a severních oblastech. Bangladéšská prozatímní vláda plánuje dovézt 500 000 tun rýže a možná povolí dovoz soukromému sektoru, aby stabilizovala ceny potravin. Jen za poslední měsíce vyrostly ceny potravin v zemi o 20 %, což představuje značný problém.

Záplavy zasáhly také zeleninu a způsobily zemědělské ztráty v odhadované výši 45 miliard taka (což je 380 milionů USD). Bangladéš, který je významným producentem rýže, se potýká s problémy způsobenými přírodními katastrofami a změnou klimatu, přičemž každoročně jsou miliony lidí ohroženy říčními záplavami.

Vývoj odrůd plodin odolných vůči záplavám a suchu prostřednictvím zemědělského výzkumu je považován za zásadní pro zajištění potravinové bezpečnosti v podmínkách měnícího se počasí.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.